دارو برای درمان اسهال خونی

پزشکی :
خانه
اخبار داغ
نرخ دلار
قیمت سکه
موبایل

 

اسهال خونی خطرناک است؟

اسهال خونی عبارت است از التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و علائمی از قبیل اسهال و تب دارد. اسهال خونی علل مختلفی دارد. در این مقاله دو دلیل بروز اسهال خونی، یعنی بیماری التهابی روده و دوم یک باکتری به نام شیگلا را بررسی می کنیم.

اسهال خونی شایع ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.

بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می شود و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می ‌کند.

شایع ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد ممکن است بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر شود.

علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.

در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت گیرد.

بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال کنند.

کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام کنند.

اسهال‌ خونی‌ ناشی از باکتری‌ (شیگلوز)پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی ‌شدید، تب‌ بالا، استفراغ‌، کاهش اشتها‌، دفع‌ دردناک مدفوع‌ همراه‌ با احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ دفع‌ می شود.

در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرر بلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود.

ممکن‌ است‌ بیماران دچار از دست‌ دادن شدید ‌آب‌ و الکترولیت‌ بدن از راه‌ مدفوع‌ و استفراع‌ شوند، لذا مصرف محلول او.آر.اس لازم است.علایم‌ شایع‌ شیگلوز- دل‌ پیچه‌- تب‌- اسهال‌ شدید- وجود خون‌، مخاط‌ و یا چرک‌ در مدفوع‌- تهوع‌ یا استفراغ‌- دردهای‌ عضلانی‌

راه های انتقال شیگلوزموثرترین و مهم ترین روش انتقال، به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعی- دهانی می باشد. اما گاهی به وسیله غذا، آب، حشرات و اشیای آلوده منتقل می شود.

به طور معمول شیگلا از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می شود و با حمله به سلول‌های پوششی روده بزرگ و انتهای روده کوچک، باعث ایجاد زخم مخاطی خونریزی‌دهنده همراه با ترشحات التهابی می‌شود.

آب‌ و غذای‌ آلوده‌ مانند سالاد یا غذاهای‌ دیگر که‌ با‌ دست‌ درست‌ می‌شوند، از عوامل‌ مهم‌ دیگر انتقال‌ آلودگی است‌.اما انتقال‌ شخص‌ به‌ شخص‌ در اکثر نقاط جهان،‌ عامل اصلی‌ بیماری‌ است‌.

پیشگیری‌ از شیگلوز- در مناطقی‌ که‌ شیگلوز شایع‌ می باشد، مصرف‌ شیرمادر برای کودک توصیه می شود‌. شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت‌ دار می شود و شدت‌ آن‌ را در شیرخوارانی‌ که‌ شیر مادر مصرف کرده اند کاهش می‌دهد.

– آموزش‌ رعایت بهداشت فردی در خانواده‌ و آموزش شستشوی دست ها به‌ خصوص‌ بعد از توالت و قبل‌ از تهیه‌ و مصرف‌ غذا.

– سایر اقدامات بهداشت‌ عمومی‌ مانند اصلاح‌ آب‌ و فاضلاب‌، دفع‌ صحیح ‌مدفوع‌ و رعایت‌ بهداشت موادغذایی‌.

تشخیص‌ شیگلوزبرای‌ تشخیص بیماری ممکن‌ است‌ از بررسی‌ آزمایشی‌ و کشت‌ نمونه‌ مدفوع‌ استفاده شود.

درمان شیگلوز- در بچه‌های‌ مشکوک‌ به ‌شیگلوز، حفظ آب بدن‌ و الکترولیت‌ ها به خصوص مصرف محلول او.آر.اس از مسائل مهم می باشد.

– درمان‌ شامل‌ جایگزینی‌ مایعات‌ از دست‌ رفته‌، مصرف غذای‌ کم‌ حجم‌ و نیز گاهی‌ دارو می‌شود.

– بیمار باید مرتباً مایعات‌ دریافت‌ کند.باید بیمار را از بقیه‌ جدا کرد و اگر بیمار یک کودک است، تا زمان پاک شدن مدفوع از باکتری نباید اجازه داد کودک به مدرسه برود

– معمولا برای درمان این بیماری، به علت ایجاد عوارض استفاده از آنتی بیوتیک توصیه نمی شود.

– استفاده از کیسه آب گرم یا شیشه‌ آب‌ داغ‌ بر روی‌ شکم‌ میزان درد را کاهش می دهد.

– بیمار جدا از بقیه‌ در بیمارستان بستری‌ می‌شود و به وسیله سرم،‌ مایعات‌ تکمیلی‌ به وی رسانده‌ خواهد شد.

– داروهای ضد اسهال‌ را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد، زیرا این‌ داروها ممکن‌ است‌ مدت بیماری‌ را طولانی‌ کنند و اگر تا کنون‌ مورد استفاده‌ قرار ‌گرفته‌اند، باید‌ مصرف‌ آنها را متوقف‌ کرد.

عوارض شیگلوز- کاهش آب بدن که مخصوصا در کودکان‌ خطرناک است.

– باکتری‌ها ممکن‌ است‌ از مجرای‌ گوارش‌ وارد‌ خون‌ شوند و باعث درگیری سایر اعضای‌ بدن‌ شوند، مثل‌ کلیه‌ها، کیسه‌ صفرا، کبد، یا قلب‌ و مفاصل‌. این‌ حالت‌ شاید به‌ شوک‌ و مرگ‌ بیانجامد که البته نادر است.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟چنانچه متوجه مخاط، خون یا چرک در مدفوع خود شدید و یا اگر بعد از 12 ساعت همچنان حرکت روده شل است و کمتر ادرار می کنید و ادرارتان غلیظ است (زرد تیره)، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

پزشک به معالجه کم آبی بدن خواهد پرداخت و نمونه ای از مدفوع را به آزمایشگاه می فرستد.

اگر اسهال خونی شدید باشد، احتمالاً فرد را در بیمارستان بستری می کند و برای جبران آب بدن به تزریق وریدی مایعات می پردازد.

در بسیاری از اماکن، باید مقامات بهداشتی را از وجود اسهال خونی مطلع کرد و نه تنها مدفوع بیمار، بلکه مدفوع تمام افراد خانواده او نیز باید مورد آزمایش قرار گیرد.منبع:7sib.ir


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2016

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .بررسی بیماری اسهال و اسهال خونی و درمان گیاهی آن و…

                           اسهال و اسهال خونى و درمان گیاهی آن

 

اسهال یا شكم روش، نام بیماری است كه فضولات معده، پى در پى و به شكل مایع دفع مى شود. اسهال اغلب در اثر خوردن غذاى فاسد یا آشامیدن آب آلوده و مصرف سبزیجات نشسته و آغشته به میكرب بوجود مى آید.

اسهال خونى، بیمارى واگیر دارى است كه بوسیله میكرب یا انگل مخصوص تولید مى شود و توسط مگس یا حشرات آلوده به میكرب منتقل مى گردد.

براى قطع اسهال، چند روزى صبحها مقدار یك فنجان چاى پر رنگ مایه دار میل كنند و اگر میل به آب دارند آب جوشیده را قبلا تهیه و در ظرفى آماده داشته باشند. در مواقع تشنگى از آب جوشیده استفاده نمایند و اگر عرق نعناع

بجاى آب میل كنند بهتر است.

غذاهاى شخص مبتلا به مرض اسهال باید آش انار – آش سماق – حریرهء بادام – كته ماش – كته با ماست – نان نعناع تازه – تخم مرغ آب پز سفت با نعناع و امثال اینها باشد. در اسهال خونى فقط باید ماست خالص بدون نمك میل شود.

درمان اسهال:

بهترین دارو براى اسهال اینست كه، جو را سه روز در آب خیس كرده و این مایع را بنوشید.

براى درمان اسهال خونى با ازگیل، باید یك كیلو ازگیل را با هشتصد گرم شكر و یك لیتر آب در ظرفى بریز ید و آن ظرف را مدت سه ربع ساعت روى آتش بگذارید تا بجوشد. بعد آن را در چهار شیشه بكنید و در آن را محكم ببندید و هر روز صبح ناشتا محتوى یكى از آن شیشه‌ها را بخورید و تا ظهر هیچ غذاى دیگرى صرف ننمائید.

برنج چه پوست كنده و چه پوست نكنده باشد، وقتى در آب زیادى پخته شود داراى خاصیت قابض مى شود. به همین علت است كه آب ( شوربا ) را كه آب برنج پخته است در مورد اسهال تجویز مى كنند و در این مورد باید بیست تا

بیست و پنج گرم برنج را در یك لیتر و یا مقدار بیشترى آب جوشانید و صاف كردو هر وقت میل پیدا شد آن را مصرف كرد.

آب برنج كه به این ترتیب تهیه و مصرف گردد نه موجب پیوست و نه لینت بى اندازه مى شود، بلكه مزاج را معتدل و منظم مى كند.

براى درمان اسهال – بیست تا پنچاه گرم گل و ساقه و برگ ریحان را در یك لیتر آب جوش مدت دوازده دقیقه د م كنید و بعد آن را صاف كرده و با عسل و یا شكر شیرین كنید و یك فنجان از آن را بعد از هر غذا مصرف كنید.

براى درمان اسهال خونى – پانزده تا سى گرم برگ درختچه ی زرشك را كه خشك شده باشد در نیم لیتر آب سرد بریزید و روى آتش بگذارید تا به جوش آید و یك دقیقه بجوشد. بعد آن را صاف كنید و با عسل شیرین سازید و هر روز سه فنجان از آن را بین غذا مصرف كنید.

اگر زغال اخته ی فرنگى خوب رسیده و تازه باشد و خورده شود اسهال را به كلى معالجه مى كند و تنها میوه ایست كه مى توانید در مورد اسهال هر قدر میل داشتید بخورید.

جوشانده ی غلیظ زغال اخته ی فرنگى تازه یا خشك آن به مقدار یك مشت در نیم لیتر آب كه كمى شكر به آن اضافه شود در اسهالهاى شدید مفید است و آثار شفا بخشى دارد. این خوشانده را باید چهار تا شش فنجان در هر روز مصرف

كرد و در موارد یكه مرض شدید است باید هر دو ساعت یك فنجان از آن رامصرف نمود.

جوشانده پوست خارجى میوه درخت گردو، به مقدار پنجاه تا شصت گرم، در یك لیتر آب به صورت محلول شست و شو براى شكم روش و اسهال خونى استفاده مى شود.

براى رفع شكم روش و اسهال، یك مشت پوست پیاز را با دقت بشوئید و آن را در آب مدت ده دقیقه بجوشانید. سپس شیره ی آن را با فشار در آورید و مایعى كه بدین ترتیب بدست آمد با شكر شیرین كنید و هر روز سه یا چهار بار آن

را بخورید.

پیاز رنده شده با سیب به مقدار مساوى در دفغ اسهال مفید است.

دمكرده گل مریم نخودى براى رفع اسهال مفید است. در این مورد یك قاشق دسر خورى مریم نخودى خشك را در یك لیوان آب جوش مىریزند و روزى چهار فنجان از آن مى نوشند.

گیلاس دارى خاصیت ضد عفونى علیه تخمیر روده‌هاست و در اسهال ساده و اسهال خونى مفید واقع مى شود،

یك قاشق جاى خورى گل خشك نیلوفر آبى را در یك فنجان آب جوش به مدت ده دقیقه دم كرده و روزانه دو تا سه فنجان میل كنید تا اسهال خونى درمان شود.

به را اگر قطعه قطعه كنند و در آب بجوشانند، جوشانده اى مقوى بدست مى آید كه در عین حال قابض است و در مواردى كه عمل هضم به زحمت صورت مى گیرد و اسهال هاى سبكى در اثر بى حالى و تنبلى روده‌ها پیدا مى شود مصرف مى گردد.

جوشانده ی برگهاى اسفناج در شستشوى امعاء و احشاء در موقع شكم روش و اسهال اثر مهمى دارد.

مصرف سوسنمبر براى اسهال مفید است. مقدار مصرف آن ده تا بیست و پنج گرم در یك لیتر آب جوش است.

براى رفع اسهال، خلال نارنج، پوست پسته و چاى سبز، از هر كدام پنج گرم بجوشانید و صاف كنید و با نبات آن را شیربن نموده میل كنید.

نعناع خشك را اگر با چاى سفید به مقدار مساوى دم كرده مثل چاى میل نمائید در درمان اسهال موثر است.

تخم مرغ را بپزید و بجاى نمك روى آن مقدارى نعناع خشك سائیده شده بپاشید و میل نمایید تا اسهال را بر طرف كند.

هویج مثل تمام سبزیها و بیشتر از همه ی آنها اعمال روده‌ها را منظم مى كند، مصرف آن در اسهال مفید است.

تخم بزرگ براى رفع اسهال نافع است. در این مورد، یك قاشق سوپ خورى بزرگ را در یك لیوان آب خیسانیده به بیمار می دهند.

سماق قابض و براى اسهال مزمن مفید است. اگر با تخم گشنیز خورده شود اسهال را درمان مى كند.

زردآلوى تازه دارویى علیه اسهال است.

آب لیمو به مقدار زیاد ” باسیل ” هاى اسهال خونى را نابود مى كند.

دمكرده ریشه گل ختمى به مقدار سى گرم در یك لیتر آب، براى اسهال خونى مفید است.

دارچین براى رفع اسهال مصرف مى شود.

دمكرده برگ خشك درخت انگور به مقدار بیست و پنج گرم در یك لیتر آب در مورد اسهال مصرف مى شود.

هسته‌ها انگور را اگر بكوبند و با عسل مخلوط كنند و به كسانى كه دچار اسهال شده اند بخورانند بیمارى آنها را معالجه مى كند.

رازیانه براى درمان اسهال به كار مى رود.

جوشانده برگ و گل سیب زمینى به مقدار سى گرم در یك لیتر آب براى اشخاصى كه مبتلا به اسهال هستند مفید است.

ماست را اگر در كیسه اى بریزید كه ترشابه آن خارج شود و آن را میل كنید هم دواست و هم غذا. ماست خالص بدون ترشابه براى همه نوع اسهال مفید است.

پرتقال با نان كامل و مرباى به، ضد اسهال است.

مصرف باقلا به كسانى كه از اسهال خونى در زحمتند توصیه شده است.

در مورد اسهال خونى، عسل معجزه مى كند.

لیمو، اسهال و اسهال خونى را بر طرف مى كند.

براى معالجه اسهال خونى با انگور باید هر نیم ساعت به نیم ساعت یك لیوان آب انگور نوشید و شبها ده تا دوازده ساعت چیزى نخورد تا شكم كاملا استراحت كند و روزها شكم را حمام آفتاب داد یا كمپرس گرم روى آن گذاشت. بدین

ترتیب با پیروى از رژیم انگور خواهیم توانست بدون استعمال و مصرف داروهاى شیمیایى كه عكس العمل مضرى در بدن دارند فقط با انگور، اسهال هاى خونى را معالجه كنیم.

جوشانده برگهاى تازه و جوان بوته توت فرنگى به مقدار یك مشت در نیم لیتر علیه اسهال مصرف مى شود.

یك قاشق شربت خورى اسفرزه و كمى نبات در یك استكان آب جوش بریزید و میل كنید، فورى اسهال خونى را بر طرف مى كند.

احتیاط – ترنجبین براى اسهال خونى مضر است.

 

 

تحصیل

از امام رضا (ع) روایت شده است : اگر مرده ای در اثر فشار درمانی یا ماساژ دادن زنده شود من انکار نمیکنم {دانشنامه احادیث پزشکی ج 1  ص 99 }

71. درمان اسهال خونی بدون دارو

 يكي از دوستانم خاطره اي از زمان جنگ برايم تعريف نمود كه بسيار جالب و شنيدني است ، او كه دريكي از واحدهاي عملياتي ارتش در منطقه كردستان خدمت مي كرد دچار بيماري ( اسهال خوني ) شده بود كه بعد از دو سه روز متوجه مي شود اكثر نيروي يگان مربوطه به اين بيماري گرفتار شده اند، و روز به روز آمار افراد آلوده زيادتر مي شد و نزديك به يك هفته اكثر نيروها از اين بيماري رنج مي بردند تا اينكه چند نفر از اين افراد در نزديكي قرارگاه خود تعدادي درخت سيب مي بينند كه ميوۀ آن هنوز نارس و كمي ترش بوده است بدون توجه مقداري از آن سيب ها را ميل مي كنند و روز بعد متوجه مي شوند بيماريشان خوب شده است يكي از آنها كه به مسئله پي برده بود با تعدادي از سربازها به سراغ سيب ها رفته و پس از جمع آوري به قرارگاه مراجعت مي كنند و در نتيجه تمام نيروها بيمار ظرف مدت بيست وچهار ساعت سلامت خود را بدست مي آورند.و موضوع جالب این است که مشابه همین اتفاق در کتاب طب الکبیر آورده شده است که در زمان جنگ جهانی دوم سربازان یک درمانگاه ارتشی همین مشکل به وسیله سیب نارس درمان شده است .در مطلب بالا دو موضوع مهم به چشم مي خورد اول اينكه سيب كمي نارس بدرد بيماري اسهال خوني مي خورد. دوم آن شخصي كه متوجه اين مسئله در آن زمان شده ، مهم است چرا كه ما با كمي زيركي و تجزيه و تحليل راه حل هاي خوبي پيدا مي كنيم و اين جمله را هميشه به ياد داشته باشيد كه انسان بايد خودش دكتر خودش باشد يعني بعضي از افراد را مي بينيد كه هر وقت سرما مي خورد برعكس عمل مي كند و مثلا” يك كاسه ترشي ميل مي كند و حالش خوب مي شود ولي هيچ دكتري اين موضوع را نمي داند پس سعي كنيد شرايط فيزيكي و شيميائي بدن خود را دقيقا” بشناسيد.مثلا” دوستي مي گفت چند روزي است وقتي دو زانو در نماز مي نشينم درد شديدي را در پشت يكي از زانوهايم حس مي كنم و اين درد خيلي آزار دهنده است و براي فشار درماني پيش من آمده بود بعد از بررسي هاي لازم و پيدا نمودن محل درد و مواضع آن بعد از دو دقيقه درد آرام شد ولي چيزي كه مهم  تر از آرام كردن درد بود برايش گفتم ،‌به ايشان گفتم شما كه در حال عبادت خداوند باري تعالي هستيد آيا خداوند به شما اجازه مي دهد آسيب هاي جدي به بدن خود وارد كنيد و تا آخر عمر گرفتار اين عارضه باشيد، زماني كه روزه براي بدن شما ضرر دارد روز گرفتن حرام اعلام شده است و حتي در نماز خواندن اگر به نقطه اي از بدن شما بخواهد آسيبي برسد مي توانيد طوري عمل كنيد كه به آن نقطۀ از بدن شما آسيب وارد نگردد و با راحتي و آرامش نماز بگذاريد. من به يك اصل خيلي معتقد هستم و آن اينست كه روز قيامت از ما انسانها سئوال مي شود، از اين عقلي كه به شما اهدا گرديد چگونه استفاده كرديد و به بعضي ها مي گويند چرا اين عقلتان را دست نخورده و صفر كيلومتر تحويل داديد و بسي شرمندگي و اندوه براي آن لحظه، هميشه اين سئوال را از خود داشته باشيد ،‌آيا راه بهتر و ساده تري هست؟آيا مي شود مسئله را طور ديگرحل كرد؟در نتیجه  باید بدانید برای درمان بیماری اسهال خونی  فقط کافی است چند عدد سیب نیمه رسیده یا تغریبا” کال را میل کنید بیماری بدون هیچ داروئی  درمان میشود .

 

ماشین بادی

دستگاه تزریق پلاستیک

کفپوش اپوکسی

موسسه حقوقی

اسهال خونی,درمان اسهال خونی,اسهال خونی در نوزادان,اسهال خونی کودکان,اسهال خونی نشانه چیست,

اسهال خونی چیست,اسهال خونی آمیبی,دلایل اسهال خونی,علت اسهال خونی

معمولادل پیچ های شدید یکی از علایم اسهال می باشد. بهتر است بدانید اسهال خونی رایج ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ خواهدشد.بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می گردد و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می ‌کند.متداول ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد امکان دارد بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر گردد


بهتر است بدانید علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.واقعیت این است که در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت پذیرد.بهتر است  بدانید بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال نمایند.کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام نمایند.

اسهال‌ خونی‌ ناشی از باکتری‌ (شیگلوز) رابشناسید
پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی ‌شدید، تب‌ بالا، استفراغ، کاهش اشتها‌، دفع‌ دردناک مدفوع‌ همراه‌ با احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ دفع‌ می گردد که آزار دهنده است.


در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرر بلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود.امکان دارد بیماران دچار از دست‌ دادن شدید ‌آب‌ و الکترولیت‌ بدن از راه‌ مدفوع‌ و استفراع‌ شوند، لذا مصرف محلول او.آر.اس لازم است

علایم‌ شایع‌ شیگلوز را بشناسید

داشتن دل‌ پیچه‌

داشتن تب‌

داشتن اسهال‌ شدید

 وجود خون‌، مخاط‌ و یا چرک‌ در مدفوع‌

 داشتن حالت تهوع‌ یا استفراغ‌

 دردهای‌ عضلانی‌

راه های انتقال شیگلوزرا بشناسید.

بهتر است که بدانید موثرترین و مهم ترین روش انتقال، به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعی- دهانی می باشد. اما گاهی به وسیله غذا، آب، حشرات و اشیای آلوده انتقال می یابد.به طور معمول شیگلا از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می شود و با حمله به سلول‌های پوششی روده بزرگ و انتهای روده کوچک، باعث ایجاد زخم مخاطی خونریزی‌دهنده همراه با ترشحات التهابی می‌ گردد.آب‌ و غذای‌ آلوده‌ مانند سالاد یا غذاهای‌ دیگر که‌ با‌ دست‌ درست‌ می‌شوند، از عوامل‌ مهم‌ دیگر انتقال‌ آلودگی می باشد.اما انتقال‌ شخص‌ به‌ شخص‌ در اکثر نقاط جهان،‌ عامل اصلی‌ بیماری‌ است‌.شستن دست ها با آب و صابون

چگونه پیشگیری‌ از شیگلوز کنیم؟

بهتر است بدانید در مناطقی‌ که‌ شیگلوز رایج می باشد، مصرف‌ شیرمادر برای کودک توصیه می گردد‌. شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت‌ دار می شود و شدت‌ آن‌ را در شیرخوارانی‌ که‌ شیر مادر مصرف کرده اند کاهش خواهد داد. آموزش‌ رعایت بهداشت فردی در خانواده‌ و آموزش شستشوی دست ها به‌ خصوص‌ بعد از توالت و قبل‌ از تهیه‌ و مصرف‌ غذا. سایر اقدامات بهداشت‌ عمومی‌ مانند اصلاح‌ آب‌ و فاضلاب‌، دفع‌ صحیح ‌مدفوع‌ و رعایت‌ بهداشت موادغذایی‌.


تشخیص‌ شیگلوز

قابل ذکر است که برای‌ تشخیص بیماری ممکن‌ است‌ از بررسی‌ آزمایشی‌ و کشت‌ نمونه‌ مدفوع‌ استفاده گردد

 شیگلوز را چگونه درمان کنیم ؟

در بچه‌های‌ مشکوک‌ به ‌شیگلوز، حفظ آب بدن‌ و الکترولیت‌ ها به خصوص مصرف محلول او.آر.اس از مسائل با اهمیت می باشد.

 درمان‌ شامل‌ جایگزینی‌ مایعات‌ از دست‌ رفته‌، مصرف غذای‌ کم‌ حجم‌ و نیز گاهی‌ دارو می‌شود.

بیمار باید به طور متوالی مایعات‌ دریافت‌ کند.

باید بیمار را از بقیه‌ جدا کرد و اگر بیمار یک کودک است، تا زمان پاک شدن مدفوع از باکتری نباید اجازه داد کودک به مدرسه برود

– معمولا برای درمان این بیماری، به علت ایجاد عوارض استفاده از آنتی بیوتیک توصیه نمی شود.

– استفاده از کیسه آب گرم یا شیشه‌ آب‌ داغ‌ بر روی‌ شکم‌ میزان درد را کاهش می دهد.

– بیمار جدا از بقیه‌ در بیمارستان بستری‌ می‌شود و به وسیله سرم،‌ مایعات‌ تکمیلی‌ به وی رسانده‌ ی شود.

– داروهای ضد اسهال‌ را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد، زیرا این‌ داروها ممکن‌ است‌ مدت بیماری‌ را طولانی‌ کنند و اگر تاکنون‌ مورد استفاده‌ قرار ‌گرفته‌اند، باید‌ مصرف‌ آنها را متوقف‌ کرد.

عوارض شیگلوز را بشناسید

کاهش آب بدن که مخصوصا در کودکان‌ خطرناک می باشد.

 باکتری‌ها ممکن‌ است‌ از مجرای‌ گوارش‌ وارد‌ خون‌ شوند و باعث درگیری سایر اعضای‌ بدن‌ شوند، مثل‌ کلیه‌ها، کیسه‌ صفرا، کبد، یا قلب‌ و مفاصل‌. این‌ حالت‌ شاید به‌ شوک‌ و مرگ‌ بیانجامد که البته کمیاب است. چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

چنانچه متوجه مخاط، خون یا چرک در مدفوع خود شدید و یا اگر بعد از 12 ساعت همچنان حرکت روده شل است و کمتر ادرار می کنید و ادرارتان غلیظ است (زرد تیره)، بلافاصله به پزشک مراجعه فرمایید.پزشک به معالجه کم آبی بدن خواهد پرداخت و نمونه ای از مدفوع را به آزمایشگاه می فرستد.اگر اسهال خونی شدید باشد، احتمالاً فرد را در بیمارستان بستری می کند و برای جبران آب بدن به تزریق وریدی مایعات می پردازد.توجه داشته باشید که در بسیاری از اماکن، باید مقامات بهداشتی را از وجود اسهال خونی مطلع کرد و نه تنها مدفوع بیمار، بلکه مدفوع تمام افراد خانواده او نیز باید مورد آزمایش قرار گیرد.

پس  اسهال خونی خود را درمان کنید.

خواص برگ به : به دانه اسهال خونی و ساده را درمان می‌کند.

مبتلا شدن به بیماری ایدز در بیشتر موارد با عوارض ساده‌ای مانند اسهال ، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن آغاز می‌شود. این عوارض پس

از چند هفته خودبخود رفع می‌شود و شخص خیال می‌کند که به سرماخوردگی دچار بوده است.

به دانه ، یبوست و اسهال را رفع می کند و به این ترتیب، به گوارش بهتر کمک می کند که این به دلیل فیبر موجود در آن می باشد.

جالب است بدانید که از زردچوبه برای درمان کمر درد پشت درد و سینه درد، اسهال و اسهال خونی به صورت دم کرده نیز استفاده می‌ گردد.

زالزالک بسیار قابض و در درمان اسهال خونی مؤثر می باشد.

بهتر است بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری نمایند

در واقع جوشانده تخم گشنیز یا خوردن تخم گشنیز بو داده ، اسهال خونی و بیماری های عفونی روده مثل تب تیفوئید را بهبود می بخشد،

به یاد داشته باشید که سماق از نظر طبیعت سرد و خشک است، قابض و مقوی معده است، از اسهال صفراوی و مزمن و اسهال خونی و آمدن خلط خونی از سینه جلوگیری میکند و خونریزی را بند می آورد.

شیره گل های موز برای درمان اسهال خونی استفاده می گردد و ساقه و ریشه آن برای رفع اختلالات خونی موثر و تاثیرگذارمی باشد.

لازم به ذکر است که به برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله عفونت‌های روده‌ای و ورم حاد روده، اسهال مخصوصا از نوع خونی(اسهال خونی)، سوزش مجاری ادرار، تنگی نفس، سردرد های مزمن و التهاب‌های مختلف بسیار کارساز و کاربردی است

برای درمان اسهال یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

به یاد داشته باشید که برخی توصیه های پزشکی در خصوص استفاده از مرزنجوش این است که : در صورت بروز تهوع، استفراغ و یا اسهال مصرف مرزنجوش باید متوقف شود و از افراط در مصرف آن بدون نظر پزشک متخصص خودداری شود و بیمارا ن مبتلا به ناراحتی های کلیوی از مصرف مرزنجوش نیز اجتناب کنند. استفاده زیاد مرزنجوش برای کلیه مضر می باشد.

طباشیر شادی بخش و مقوی دل و معده و کبد گرم و مسکن التهاب و عطش و قاطع قی و استفراغ صفراوی و اسهال خونی و گرم و حل کننده و خشک کننده رطوبت های سرد سست کننده معده می باشد

گیاه دارویی دم اسب به دلیل داشتن سیلیس برای ترمیم شکستگی‌ها مؤثر و مفیداست همچنین دردهای مفصلی را تسکین می‌بخشد اما مصرف بیش از حد آن باعث بروز اسهال و اختلالات گوارشی می‌گردد قابل ذکر است که سیلیکای موجود در آن با تقویت بافت های پیوندی مغز و سلول های عصبی، حافظه ضعیف را تقویت می نماید.

علف هفت بند برای برطرف کردن اسهال و اسهال خونی بکار می‌رود.

سلام

علیک سلام

کدام غذا. به. التهاب.روده فایده دارد

تشکر ازمعلومات تان

من اسهال خونی دارم مشکل معده ام درد میکنه

اسهال و مشاهده رگه های خونی در آن میتواند از عوارض استفاده از شیاف دیکلوفناک باشد؟

سلام به نظر من بله س. الف چون منم دقیقا همین علائم را پس از مصرف شیاف دیکلوفناک تجربه کردم دکتر گفت از دیکلوفناک است چون هم می نواند اسهال لبدهد و هم خون ریزی گوارشی .

من اسهال خونی دارم مشکل معده ام درد میکنه

بچه من 4سالشه اسهال ابکی تب شدید و درد شکم داره و از امروز رگه های خونی تو اسهالش بود .البته به خاطر تبش شیاف دیکلو فناک استفاده کردیم .دکتر میگه سفکسیم بخوره خوب میشه .چکنیم؟؟؟؟؟

سلام پسرم 7ساله هست از دیروز تب شدید با دل پیچه امروز اسهال شدید شده دوسری هماسهالش خونی بوده خیلی نگرانم چکار کنم؟؟؟؟؟

سلام من تازه دستم از سه نقطه پلاتین خورده دو روزه ترخیص شدم امشب اومدم خونه اسهالم خونیه البته ناگفته نماند ظهر تو بیمارستان یه تیکه کوچیک لبو خوردم تو ر گلومم درد میکنه خارش دارم اشتهامم کمه تو رو خدا زود جواب بده وحشتززده شدم

چی شد

سلام درد و کمردرد و دل پیچه شدید دارم و گرای خونی امروز دیدم چیکار باید بکنم؟

سلام هرچه اطلاعاتمون در مورد بیماریها بالا برود سلامت جامعه بالا خواهد رفت..ممنونیم

سلام دختر من شش ساله هست از دیشب تب درد شکم واسهال شدید دارد خون شکل مویرگ ر اسهال مشاهده کردم لطفا جواب دهین

اسهال خونی شایع ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.

بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می شود و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می ‌کند.

شایع ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد ممکن است بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر شود.

علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.

در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت گیرد.

بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال کنند.

کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام کنند.

پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی ‌شدید، تب‌ بالا، استفراغ‌، کاهش اشتها‌، دفع‌ دردناک مدفوع‌ همراه‌ با احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ دفع‌ می شود.

در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرر بلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود.

علایم‌ شایع‌ شیگلوز

– دل‌ پیچه‌

– تب‌

– اسهال‌ شدید

– وجود خون‌، مخاط‌ و یا چرک‌ در مدفوع‌

– تهوع‌ یا استفراغ‌

– دردهای‌ عضلانی‌

راه های انتقال شیگلوز

موثرترین و مهم ترین روش انتقال، به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعی- دهانی می باشد. اما گاهی به وسیله غذا، آب، حشرات و اشیای آلوده منتقل می شود.

به طور معمول شیگلا از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می شود و با حمله به سلول‌های پوششی روده بزرگ و انتهای روده کوچک، باعث ایجاد زخم مخاطی خونریزی‌دهنده همراه با ترشحات التهابی می‌شود.

آب‌ و غذای‌ آلوده‌ مانند سالاد یا غذاهای‌ دیگر که‌ با‌ دست‌ درست‌ می‌شوند، از عوامل‌ مهم‌ دیگر انتقال‌ آلودگی است‌.

اما انتقال‌ شخص‌ به‌ شخص‌ در اکثر نقاط جهان،‌ عامل اصلی‌ بیماری‌ است‌.

در مناطقی‌ که‌ شیگلوز شایع‌ می باشد، مصرف‌ شیرمادر برای کودک توصیه می شود‌. شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت‌ دار می شود و شدت‌ آن‌ را در شیرخوارانی‌ که‌ شیر مادر مصرف کرده اند کاهش می‌دهد.

آموزش‌ رعایت بهداشت فردی در خانواده‌ و آموزش شستشوی دست ها به‌ خصوص‌ بعد از توالت و قبل‌ از تهیه‌ و مصرف‌ غذا.

آموزش‌ رعایت بهداشت فردی در خانواده‌ و آموزش شستشوی دست ها به‌ خصوص‌ بعد از توالت و قبل‌ از تهیه‌ و مصرف‌ غذا.

اگه علاوه براسهال خونی دست راست ورم داشته باشه وسردردوگرفتگی گردن وکمرباشه چطور؟

سلام من 14سالمه و چند،روزه ادرارم رنگ سرخ شده نمیدونم چجوری به خانواده بگم

دختری ام ۱۹ساله سابقه یبوست داشتم ودرحال حاضر دردشکم دارم آندوسکوپی هم انجام دادم پلیپ داشتم میخواهم فردابروم کلونوسکوپی وطی داروهای پزشک دچار اسهال خونی شده ام علت چیست لطفا الان جواب دهید که چه کنم

سلام من چند ماهه اسهال خونی گرفتم لطفا کمکم کنید

سلام.من خواهرم هم مثل شما بود رفت کولونوسکوپی تشخیص کولیت اولسروز رو براش گذاشتن .مثل شما دوره های عود و خاموشی داشت.توصیم آینه که شما هم برین کولونوسکوپی.انشالله که برا شمااین نمیشه

سلام من 15سالمه دوروزه که شکم درد با تب دارم الانم مدفوعم خونیه باید الان چیکار کنم

سلام زنی هستم 50 ساله مدت پنج روزه دل پیجه دارم همراه با اسهال امروز اسهالم کمتر شده ولی همراه با خون بود برادر وخواهرم بر اسر سرطان روده فوت کرده اند دو سال پیش کولونوسکوپی داده ام جواب خوب بود اما حالا چه کنم

سلام دقیقا حدود یک سال است که اسهال خونی دارم و به پزشک مراجعه نکردم و حدود پنج کیلو وزن کم کردم واقعا از لحاظ بهداشت وسواسی هستم به خاطر ترس دکتر نمی روم لطفا راهنمایی کنید

دیسانتری – Dysentery یعنی اسهال همراه با خون مشهود در مدفوع. شایعترین عامل بیماریزا به خصوص در همه گیری‌های اسهال خونی باکتری شیگلا است.

دیسانتری یک بیماری التهابی روده به خصوص کولون است که با اسهال ، وجود خون و موکوس در مدفوع ، تب ، درد شکمی و زورپیچ همراه است. دیسانتری نوعی عفونت گاستروآنتریتی است.

شایعترین عامل بیماریزا به خصوص در همه گیری‌های اسهال خونی باکتری شیگلا است. به‌جـز شیگلا دیسانتری و سایر شیگلاهـا، اسهال‌خونی به شـکل بومی آن ممکن‌است به علت عوامل بیماری‌زای دیگر از جمله کمپیلوباکترژژونی، اشریشیاکلی مهاجم، سالمونلاها و به نسبت کمتری اِنتامیبا هیستولیتیکا باشد.

تشخیص با مشاهده عامل بیماری در مدفوع بیمار تایید می‌شود.نمونه مدفوع را ابتدا در ظرف مخصوص[۱] به آن می گذارند، نمونه ابتدا از نظر ماکروسکوپی وسپس از نظر میکروسکوپی ازطریق تهیه اسمیر مرطوب بررسی می کنند،تا عامل دیسانتری را بیابند. اصول کلی درمان جبران آب و الکترولیت‌ها و درمان عامل ایجادکننده دیسانتری است.

آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟
مجموعه : پزشکی و سلامتی

آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟

اسهال خونی عبارت است از التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و علائمی از قبیل اسهال و تب دارد. اسهال خونی علل مختلفی دارد. در این مقاله دو دلیل بروز اسهال خونی، یعنی بیماری التهابی روده و دوم یک باکتری به نام شیگلا را بررسی می کنیم.

آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟
مجموعه : پزشکی و سلامتی

آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟

اسهال خونی عبارت است از التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و علائمی از قبیل اسهال و تب دارد. اسهال خونی علل مختلفی دارد. در این مقاله دو دلیل بروز اسهال خونی، یعنی بیماری التهابی روده و دوم یک باکتری به نام شیگلا را بررسی می کنیم.

اسهال خونی شایع ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.

بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می شود و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می ‌کند.

شایع ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد ممکن است بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر شود.

علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.

در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت گیرد.

بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال کنند.

کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام کنند.

پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی ‌شدید، تب‌ بالا، استفراغ‌، کاهش اشتها‌، دفع‌ دردناک مدفوع‌ همراه‌ با احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ دفع‌ می شود.

در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرر بلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود.

ممکن‌ است‌ بیماران دچار از دست‌ دادن شدید ‌آب‌ و الکترولیت‌ بدن از راه‌ مدفوع‌ و استفراع‌ شوند، لذا مصرف محلول او.آر.اس لازم است.

در مناطقی‌ که‌ شیگلوز شایع‌ می باشد، مصرف‌ شیرمادر برای کودک توصیه می شود‌. شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت‌ دار می شود و شدت‌ آن‌ را در شیرخوارانی‌ که‌ شیر مادر مصرف کرده اند کاهش می‌دهد.

اگر در سالاد از فلفل قرمز استفاده کرده باشید، احتمال دارد به صورت گول زننده ای لوله گوارش را طی کند و همان طور قرمز رنگ دفع شود.

شاید شایع ترین علت وجود خون در مدفوع، بواسیر یا شقاق مقعد باشد. بواسیر بافت کوچک پف کرده ای است که از محل خود در مقعد خارج شده است. زور زدن موقع دفع مدفوع می تواند آن را به خون بیاندازد. شقاق مقعد هم وجود ترک هایی در پوست اطراف آن است که آن هم در اثر زور زدن زیاد به وجود می آید.

ولی اگر خون مخلوط با مدفوع است، علل دیگری دارد. اگر برای تسکین درد التهاب مفاصل ، مقدار زیادی آسپیرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی خورده اید، مدفوع خونی می شود. این داروها دیواره معده و روده را تحریک کرده و حتی ممکن است زخم ایجاد کنند، که گاهی بدون درد، ولی با خونریزی همراه است.

وجود خون در مدفوع ممکن است نشانه وجود پولیپ یا تومور سرطانی در روده بزرگ باشد. بسیاری از پولیپ های کوچک اصلا علامتی از خود بروز نمی دهند تا این که به اندازه مشخصی برسند. خونریزی پولیپ ممکن است بر سطح مدفوع یا مخلوط با آن باشد.

دیورتیکولوز هم از علل دیگر خونی بودن مدفوع است، گر چه کمتر احتمال دارد به آن مبتلا باشید. دیورتیکولوز ضعیف بودن نقاطی از دیواره روده است که برجسته شده و گاهی خونریزی می دهد. این خونریزی کاملا مشخص است، چون یکی دو قطره یا رگه کوچکی از خون نیست و معمولا خونریزی، کاملا ‌واضح است.

سایر علل احتمالی مدفوع خونی این ها هستند:

ناهنجاری در عروق خونی، یا پارگی مخاط مری

زخم دوازدهه ، التهاب معده ، یا خونریزی معده

جراحت یا شی گیر کرده در مجرای گوارشی

عفونت روده‌ها

تومور روده کوچک

اگر مدفوع تان خونی شد، به پزشک مراجعه کنید. بهتر است هر چه زودتر علت خونریزی معلوم شود .

آب زیاد بخورید. یکی از ساده ترین راه های کاهش زور زدن به هنگام دفع مدفوع و جلوگیری از پیدایش بواسیر و شقاق، نوشیدن زیاد مایعات است. خوردن حداقل شش تا ده لیوان آب در روز از یبوست جلوگیری می کند.

دارو را عوض کنید. اگر آسپیرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می خورید و دچار مدفوع خونی شده اید، به پزشک اطلاع دهید تا آن را با داروی دیگری جایگزین کند.

آزمایش کنید. پزشک با استفاده از دستگاه درون بین )آندوسکوپ( درون معده را معاینه کرده و علت خونریزی را پیدا می کند.

سلام من دل درد کمی دارم و اسهالم به رنک قرمز میزند باید چکار کنم؟

دیدگاه


9

شاید به مطالب زیر علاقه داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *