قویترین گیاه دارویی برای سقط جنین

پزشکی :شنبه

ویژه ها:

دانشگاه علوم پزشکی یزد اثر دم کرده زعفران (crocus sativas) بر سقط و جنین ناقص الخلقه در موش سوری را بررسی می کند.

برای اطلاع از گیاهان دارویی که باعث سقط جنین می شوند، اینجا کلیک کنید. همچنین روش اقدام در سقط جنین با زعفران در اینجا توضیح داده شده است

این مطالعه به روش مداخله ای و از نوع کارآزمایی تجربی بر روی تعداد ۶۵ سر موش سوری ماده با وزن بین ۲۵ تا ۳۰ گرم که در بخش حیوانات آزمایشگاهی دانشکده پزشکی پرورش یافته بودند انجام شده است. حیوانات بصورت تصادفی به ۱۳ گروه ۵ تایی تقسیم و در طول دوره آزمایش در شرایط یکسان زندگی و تغذیه نگهداری شدند.

برای شروع آزمایش جهت جفت گیری، موشهای ماده موجود در بخش حیوانات در دسته های ۵ تایی هنگام عصر با یک سر موش سوری نر بالغ در یک قفس قرار داده شدند و صبح روز بعد موشهای ماده از نظر ایجاد پلاک واژینال مورد بررسی قرار گرفتند و در صورت مشاهده پلاک واژینال از بقیه جدا گردیده و هر حیوان حامله در یک قفس جداگانه که گروه بندی آن بطور تصادفی مشخص شده بود نگهداری شد و به منظور دقیق بودن زمان بارداری، تاریخ مشاهده پلاک واژینال از نظر زمان حاملگی روز اول در نظر گرفته شد.

به موشهای گروه کنترل آب معمولی و به موشهای گروه آزمون غلظتهای مختلف زعفران (۲/۰، ۴/۰ و ۸/۰ درصد) در دوره های مختلف بارداری (هفته های اول، دوم، سوم، و کل دوره) داده شد.

برای تهیه دم کرده کلاله زعفران مقدار ۸/۰ گرم کلاله زعفران را که از شرکت نوین زعفران مشهد تهیه شده بود، به آرامی آسیاب و در ۱۰ میلی لیتر آب مقطر حل کرده و به مدت ۵ دقیقه بر روی بخار دم شد. سپس با افزودن آب معمولی به آن محلولهایی با غلظت، ۲/۰، ۴/۰ و ۸/۰ درصد برای استفاده در گروههای مختلف آزمون تهیه گردید.

در روز نوزدهم بارداری موشهای باردار بوسیله اتر بیهوش شده و از طریق سزارین، جفت و جنینها از شاخ رحمی خارج شدند. در هر حیوان تعداد موارد لانه گزینی، تعداد کل جنینها (تعداد موارد مرده، زنده و جذب شده) شمارش شده، سپس با استفاده از استرئومیکروسکوپ تک تک جنینها از نظر مورفولوژی ظاهری و وجود ناهنجاری  بررسی گردیدند.

همچنین با کمک ترازوی دیجیتال (Sartorius) وزن جنینها و وزن جفت هر حیوان با دقت اندازه گیری شد. قد جنینها براساس طول از فرق سر تا انتهای نشیمنگاه (CRL)، قطرآهیانه ای سر، قطر جفت و طول دم با استفاده از کولیس با دقت اندازه گیری و یافته ها در جدول مربوط  به هرحیوان ثبت گردید.

نتایج حاصل با استفاده از نرم افزار GRAPH PAD PRISM5  و آزمونهای X2 وKruskal-Wallis  مورد مقایسه قرار گرفت. برای مقایسه نتایج گروههای مختلف  P<0.5 بعنوان سطح معنی دار بودن اختلافات در نظر گرفته شد.

این گزارش می افزاید؛ بر اساس یافته های پژوهش حاضر میانگین پارامترهای اندازه گیری شده نظیر وزن جنینها و جفتها، قطر جفت و قطر بین دو آهیانه و طول قد و دم جنین های زنده و نیز تعداد جنین های زنده در تمام گروههای دریافت کننده زعفران کمتر از گروه کنترل بوده و میزان کاهش، بستگی به مقدار و زمان مصرف دم کرده در دوره بارداری داشته است.

بجز وزن جفت که در گروههای مختلف هیچگونه تفاوت معنی داری دیده نشده، سایر پارامترهای فوق در گروه های دریافت کننده  زعفران ۸/۰درصد در هفته اول و کل دوره  نسبت به گروه کنترل کاهش معنی داری نشان داده اند.

علاوه بر این، تعداد جنین های مرده در گروه های مصرف کننده غلظت  ۸/۰درصد زعفران در هفته های اول، دوم و کل دوره بارداری بطور بارزی بیش از گروه کنترل بوده است. همچنین مصرف زعفران با غلظت ۸/۰ درصد در هفته اول و کل دوره بارداری منجر به افزایش قابل ملاحظه جنین های جذب شده نسبت به گروه کنترل شده است.

در این پژوهش هیچگونه ناهنجاری ظاهری در جنینهای حیوانات دریافت کننده غلظتهای مختلف زعفران دیده نشد.

بنابر بحث و نتیجه گیری این بررسی؛ هر چند که در مطالعه حاضر در جنین های زنده هیچگونه عارضه بارزی که نشان دهنده اثرات تراتوژنیک زعفران باشد مشاهده نشد ولی ایجاد جنین مرده و جذب شده و نیز کاهش پارامترهای جنینی حتی در غلظتهای بسیار پایین تر از غلظت های سمی و کشنده می تواند برای افراد بارداری که بطور معمول تمایل به مصرف زعفران دارند و یا احیانا براساس عقاید سنتی از غلظت بالای آن بعنوان سقط آور استفاده می کنند هشدار دهنده باشد.

دراین بررسی آمده است؛ گیاهان دارویی از دیر باز مورد استفاده بسیار زیادی قرار گرفته اند و استفاده از آنان امروزه در حال گسترش است. بعضی از عصاره های گیاهی هم اکنون به علت داشتن فعالیت های آنتی باکتریال، ضد التهاب و آنتی اکسیدان مصرف زیادی در طب دارند.

زعفران علاوه بر فواید اقتصادی متعددی که دارد از قدیم الایام به عنوان یک گیاه دارویی نیز مورد نظر بوده است. در طب قدیم از زعفران به عنوان پادزهر، آرام بخش، مسکن، برطرف کننده اسپاسم، قاعده آور، مقوی غرایز جنسی، عرق آور، خلط آور، برطرف کننده احتقان تنفسی و ضد زکام، محرک هضم غذا، اشتها آور، مسهل و باد شکن استفاده می شده است.

همچنین زعفران برای از بین بردن دلپیچه و درمان آسم، عفونت تنفسی، سرفه، سرماخوردگی، یرقان، مخملک، آبله، سرطان، اختلالات خونی، بیماریهای قلبی، بیخوابی، فلج، اسهال خونی، سرخک، نقرس،خونریزی مزمن رحم، درد قاعدگی، فقدان قاعدگی، دل درد کودکان و اختلالات چشمی بکار رفته است.

تحقیقات اولیه در مورد اثرات فارماکولو‍ژیک زعفران موید این است که کاروتنویید های موجود در آن موجب تنظیم سیستم ایمنی و جلوگیری از جهش ژنی شده و اثرات ضد سرطانی دارند.

در طب جدید اثرات ضد افسردگی، ضد فشار خون، ضد تشنجی، ضد التهابی و سقط آوری زعفران مورد بررسی و تایید قرار گرفته است؛ گزارشاتی در مورد تقویت حافظه و یادگیری، تنظیم ریتم و ضربان قلب و نیز عوارضی مثل شوک آنافیلاکسی و آلرژی برای زعفران گزارش شده است.

از آنجا که زعفران در غلظت های بالا دارای اثرات سمی و سقط کنندگی است، در این پژوهش اثر مصرف غلظت های غیر سمی دم کرده زعفران در مراحل مختلف دوره بارداری بر وضعیت جنین ها بررسی شده است.

برای اطلاع از گیاهان دارویی که باعث سقط جنین می شوند، اینجا کلیک کنیدشنبه

ویژه ها:

در این مطلب به چند گیاه کاربردی برای سقط جنین اشاره شده است.

کاربر محترم لطفا قبل از خواندن این مطلب، حدیث زیر را مطالعه کنید:

کتاب من لا یحضره الفقیه عن إسحاقَ بنِ عمّار : قلتُ لأبی الحَسنِ علیه السلام : اَلمرأهُ تخافُ الحَبَلَ فتَشربُ الدّواءَ فتُلقی ما فی بَطنِها؟ فقالَ : لا ، فقلتُ : إنّما هُو نُطفَهٌ ، قال : إنّ أوَّلَ ما یُخلَقُ نُطفَهٌ .

کتاب من لا یحضره الفقیه ـ به نقل از اسحاق بن عمّار ـ : به امام کاظم علیه السلام عرض کردم : زنى از ترس حاملگى، براى سقط جنین خود دارو مى خورد . حضرت فرمود : جایز نیست. عرض کردم: هنوز در مرحله نطفه است. فرمود: نخستین چیزى که آفریده مى شود نطفه است.

همچنین استفتاء مراجع عظام تقلید درباره سقط جنین را نیز در این لینک مشاهده فرمایید

بسیاری از زنان باردار هستند که بنا به دلایل گوناگون تمایل به سقط جنین دارند. برخی از این زنان، تمایل دارند که سقط جنین آنها مخفیانه باشد و کسی از آن مطلع نشود که این موضوع می تواند به دلیل مسایل قانونی، مشکلات خانوادگی، بارداری ناخواسته و یا سایر موارد باشد.

سقط جنین طبیعی معمولا هزینه کمتری داشته و خطرات کمتری را نیز برای سلامتی زن به دنبال دارد. روش طبیعی سقط جنین معمولا کارایی کمتری دارد و در ۵۰ درصد موارد به جنین آسیبی وارد نمی شود و جنین به طور طبیعی به رشد خود ادامه می دهد.

روش سقط طبیعی، تنها در سه ماهه اول بارداری کارایی دارد و در ماههای بعد، شانس موفقیت آن کمتر می شود. لذا در صورتی که خانمی تمایل به سقط جنین با روشهای طبیعی دارد، باید قبل از ماه سوم سریعتر نسبت به سقط اقدام نماید.

هدف  از روشهای طبیعی سقط جنین، کمک به سقط طبیعی جنین است که برای قرن ها در اقصی نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گرفته است.

برخی از شرایط سلامتی هستند که در صورت وجود، سقط جنین طبیعی را ممنوع می سازند. اگر شما فشار خون بالا، دیابت، صرع، مشکلات کبدی، قلبی و کلیوی دارید، ممکن است این گیاهان بیماری شما را تشدید کنند. اگر داروهای ضد بارداری یا سایر داروها را مصرف می کنید، باید مطمئن شوید که این گیاهان با داروهای شما تداخل نداشته باشند. همچنین اگر شما از IUD استفاده می کنید و یا آندومتریوز، فیبروئید یا بیماری التهابی لگن دارید، توصیه می شود که از روشهای طبیعی سقط استفاده کنید.

ممکن است شما نیاز داشته باشید که برای مدت چند روز دوز اندکی از گیاهان ملایم را برای آماده سازی بدن دریافت کنید. ویتامین C، آناناس و جعفری از جمله گیاهانی هستند که می توانند به اماده سازی بدن برای سقط طبیعی جنین کمک کنند. برای این منظور می توانید چند کپسول ویتامین C را به همراه چای جعفری و آناناس میل کنید.

همچنین می توانید روغن گل پامچال را بر دهانه رحم (سرویکس) و یا کپسول آنرا به صورت خوراکی مصرف کنید. این باعث می شود که ذهن و بدن شما را برای کاری که می خواهید انجام دهید آماده کند.

گیاهانی که منجر به سقط می شوند:

زعفران: زعفران یکی از معروفترین گیاهان دارویی است که منجر به سقط جنین می شود. باید دقت رد که زعفران نیز در مقادیر بالا دارای سمیت است لذا باید مصرف آن کنترل شده باشد.

برای سقط جنین با زعفران می توان مقدار ۱ تا ۲ گرم زعفران را در یک استکان آب گرم خیس کرده و روزی ۳ تا ۴ مرتبه به مقدار ۱ تا ۲ قاشق از این عصاره خورد.

سنبل ختایی: سنبل ختایی به تحریک قاعدگی، شل شدن عضلات و افزایش انقباضات رحم کمک می کند. اگر از تنظور این گیاه استفاده می کنید، می توانید ۵ تا ۱۵ قطره آنرا در یک فنجان آب گرم ریخته و میل کنید.

برای طعم دادن به آن می توانید مقداری عسل نیز به آن اضافه کنید. اگر از کپسول آن استفاده می کنید، باید کپسول های ۱۰۰۰ میلی گرمی را هر ۴ ساعت یکبار مصرف کنید. نباید دوز بیش از این را مصرف کرد چرا که باعث خونریزیهای شدید می شود. همچنین کسانی که خونریزیهای شدید دارند و یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند نیز نباید از این گیاه استفاده کنند.

تخم شوید: دانه های گیاه شوید از قدیم الایام در بین زنان ایرانی برای سقط جنین شناخته شده است. این اثر احتمالا به دلیل تحریک هورمونهایی است که منجر به شروع سیکل قاعدگی و حرکات انقباضی رحم می شوند.

کوهوش سیاه Black cohosh: (این گیاه در حال حاضر در ایران وجود ندارد) کوهوش سیاه معمولا به همراه سنبل ختایی و یا کوهوش آبی به کار می رود.

این گیاه دهانه رحم را برای خروج نوزاد آماده می کند. لذا می توان از آن برای آماده کردن رحم برای سقط نیز استفاده کرد. در بعضی کشورها کپسولهای این گیاه به نام Angelic یا Dong Quai موجود است که باید کپسول های با دوز ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ میلی گرم را به صورت هر چهار ساعت یکبار مصرف کرد.

از آنجا که این گیاه می تواند ضربان قلب شما را پایین بیاورد، اگر بیماری قلبی دارید نباید از آن مصرف کنید. این گیاه را همراه با قرص های ضدافسردگی و یا داروهای ضدبارداری مصرف نکنید.

برخی از عوارض این گیاه شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه، سردرد، اسهال و لرزش هستند.

لازم به ذکر است که کوهوش سیاه به تنهایی نمی تواند منجر به سقط جنین شود.

پونه: پونه نیز یکی از گیاهان مؤثر برای القای سقط جنین است. این گیاه می تواند به عنوان یک سم قدرتمند عمل کند و لذا باید با دقت فراوان مصرف شود. هرگز نباید اسانس آنرا به صورت خوراکی مصرف کرد. برای تنطور، ۲۰ تا ۴۰ قطره آنرا در هر ۳ تا ۴ ساعت مصرف کنید. همچنین می توانید هر ۳-۴ ساعت یک کپسول پونه سایز #۰ را مصرف کنید.

شما ممکن است تمایل داشته باشید از زعفران، سنبل ختایی، کوهوش سیاه و یا پونه و یا هرچهارتای این گیاهان استفاده کنید. اما نکته مهم این است که حتما باید دوز توصیه شده را رعایت کنید و در صورتی که از همه گیاهان باهم استفاده می کنید (این روش توصیه نمی شود) دوز آنها را کمتر کنید.

مصرف گیاهان در طول شب همانند طول روز، شانس موفقیت سقط جنین را بیشتر می کند. برخی افراد، ورزش کردن و حمام داغ را نیز برای تحریک سقط جنین توصیه می کنند. رابطه جنسی زناشویی، تحریک نوک پستان و ارگاسم نیز می تواند به سقط جنین کمک کند.

کرامپ های خفیف و گرفتگی شکمی امری غیر معمول نیست و اغلب قبل از سقط جنین اتفاق می افتد. لکه بینی نشانه آن است که شما به سقط جنین نزدیک شده اید. خونریزی معمولا در عرض چند روز شروع می شود اما ممکن است تا دوهفته نیز طول بکشد. افزایش دوز مصرفی گیاهان دارویی نیز می تواند به سقط جنین کمک کند. به خصوص اگر که لکه بینی شما آغاز شده است.

اگر بعد از ۲ تا ۳ هفته لکه بینی و سقط شما شروع نشد، داروها را قطع کنید و برای سقط با روشهای جراحی تحت نظر پزشک اقدام کنید.

همچنین اگر سقط شما موفق بود، باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرید تا مطمئن شوید که سقط به طور امل انجام شده و رحم شما کاملا خالی است.

لازم به ذکر است که این مطلب تنها جنبه اطلاع رسانی داشته و به هیچ عنوان مجوزی برای خوددرمانی نمی شود. کلیه مسایل مربوط به سقط، از تصمیم گیری تا اقدام باید تحت نظر پزشک و بصورت بهداشتی و قانونی انجام شود.

خواهش میکنم بچه هاتون رو سقط نکنین اگه قلب دارن اون بنده خدا الان روح داره والان یه آدمه وگناه داره

سلام واقعا متاسفم که همتون میخواید جنینتون رو سقط کنید موجود زنده ای که حق حیات و زندگی داره من خودم سال ۹۳ باردار شدم وجنین به دلیل تشکیل نشدن قلب سقط شد ولی الان ۷ ماهه باردارم و خیلی هم راضی هستم بعد از کجا میدونید وقتی جنین سقط شه باز هم راحت باردار میشید

سلام واقعا متاسفم که همتون میخواید جنینتون رو سقط کنید موجود زنده ای که حق حیات و زندگی داره من خودم سال ۹۳ باردار شدم وجنین به دلیل تشکیل نشدن قلب سقط شد ولی الان ۷ ماهه باردارم و خیلی هم راضی هستم بعد از کجا میدونید وقتی جنین سقط شه باز هم راحت باردار میشید

توروخدا یه چیزی معرفی کنین واسه سقط زعفران استفاده کردم نتیجه نگرفتم توروخدا کمکم کنید

من ۱۲ هفته باردارم و لکه بینی دارم دارم از استرس می میرم چکار کنم جنینم جاش محکم بشه و خدای نکرده سقط نشه

سلام من یک ماهه حامله ام میخوام سقط کنم چکار کنم میشه راهنمایی کنید

سلام من ۱ماه هست باردار هستم ازمایش خون دادم جوابش مثبت هست لطفا هر گیاهی که جواب زودتر میده بهم با طریقه مصرفش معرفی کنید خواهش میکنم

سلااام من ۴ماهه عروسی کردم والان۵هفته اس که باردارم و میخوام سقط شه زعفران و آویشن دم کردم و خوردم اثری نداشته چیکار کنم خواهش میکنم کمکم کنین

کدوم داروی گیاهی اثرش بهتره

سلام من تو هفته پنجم بارداری ام یه دختر هفت ساله هم دارم اما قصد دارم سقط کنم زعفرون هم خوردم فقط دل درد دارم اما اثری از خونریزی نیس، تو رو خدا اگه کسی تجربه سقط با گیاهان را داره بگه.مرسی

تو هفته سومم .زعفرون زیاد خوردم جواب نداده.دکترامیگن تو هفته ششم اثر داره

من پنج هفته ویک روزه خامله ام تو رو خدا بگید چطوری سقط کردید چند وقتت بود چقدر ازین داروگیاهی خوردی

من پونه دم کرده خوردم با رازیانه و نبات واقعا عالی بود و اثر کرد

من تازه حامله شدم…چطور سقطش کنم

من از خوردن زعفران نتیجه نگرفتم

تابحال کسی ازین روش جواب گرفته جواب بدین تروخدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من دو روزه دارم استفاده میکنم جوابی نگرفتم فقط دردم میگیره ول میکنه ولی هنوز خبری از خون نیست به نظرتون جواب میده؟

کسی تا حالا زعفران استفاده کرده من استفاده کردم نتیجه نگرفتم

مرسی

تاحالا کسی جواب گرفته از این داروگیاهی ها

باسلام من وقتی سخن حضرت امام کاظم علیه السلام را دیدم از سقط جنین منصرف شدم بسیار بسیار متشکرم

سلام؛ببخشید تخم شوید رو نگفتین چه جوری باید مصرف بشه…میشه طریقه ی مصرفشو بگید؟

ممنونم از راهنماییتون

خوب بود ممنون

Motshakeram az etelaateton
خانه
اخبار داغ
نرخ دلار
قیمت سکه
موبایل

 


 

 

مصرف این ادویه در زنان باردار باعث سقط شدن جنين می‌شود و مادران باردار بايد از مصرف آن خودداری كنند

 

آویشن گیاهی كوهستانی و معطر است كه تنوع زیادی دارد. این گیاه دارای طبیعتی گرم و

خشك است و از آن معمولاً به عنوان ادویه برای طعم ‌دار كردن انواع غذاها و بعضی خوراك‌ها

استفاده می‌‌كنند.

این گیاه در كشور ما معمولاً به صورت خشك شده و پودر مورد استفاده قرار می‌‌گیرد ولی در

كشورهای دیگر علاوه بر پودر آن، نوع تازه‌اش را نیز در غذا مصرف می‌كنند زیرا آویشن تازه عطر

و بوی بیشتری نسبت به نوع خشك آن دارد.

 

آویشن برای تقویت اعصاب، درمان افسردگی، خستگی و بی‌خوابی مفید است و باعث

كاهش فشارخون و چربی خون می‌شود. آویشن خاصیت ضد میكروبی، ضد قارچی، ضد

انگلی، ضد التهاب، ضد احتقان، ضد زخم‌های داخلی، ضد آلزایمر و قابض دارد.

مصرف آویشن به صورت جوشانده برای رفع تنگی نفس، برونشیت، سرفه، نفخ شكم ،

سوءهاضمه، آسم ، سیاه‌سرفه، سرگیجه، سردرد و زكام توصیه می‌شود، برای این منظور

10 گرم آویشن را در یك لیتر آب ریخته و جوشانده آن در طول روز مصرف شود.

آویشن سقط كننده جنین در مادران باردار محسوب می‌شود بنابراین زنان باردار باید از مصرف آن خودداری كنند.

 


بارداری و زایمان راحت با…

لباس های جدید و به روز

کمپ های آموزشی ویژه سال 96

بزرگترین حراج جواهرات زنانه و مردانه

20 هزارتومان هدیه بگیرید

برای اطلاع از تمامی تخفیفات کلیک کنید

محصولات چرمی شیک و زیبا

Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2016

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .
9

شاید به مطالب زیر علاقه داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *