داروی پرگابالین

پزشکی :

پرگابالینیک داروی ضدصرع و ضدتشنج می باشد. پرگابالیناز طریق کاهش ایمپالسهای مغز که منجر به تشنج می شوند، عمل میکند.
پرگابالینبعنوان داروی کمکی در تشنجات پارشیال و اختلالات ژنرالیزه اضطرابی بکار می رود.
پرگابالیندر کنترل درد نوروپاتیک از جمله درد نوروپاتیک دیابتی و درد عصبی متعاقب عفونت هرپسی و آسیب طناب نخاعی استفاده می شود.

مکانیسم دقیق اثر ضد درد و ضد تشنج پرگابالینشناخته شده نیست.اثرات ممکن است وابسته به تمایل بالای پرگابالین برای اتصال به قسمت آلفا – 2 – دلتا ( یک زیر واحد فرعی کانالهای کلسیمی وابسته به ولتاژ )در بافت دستگاه عصبی مرکزی باشد. پرگابالینبا اثر بر کانالهای کلسیمی ، آزادسازی وابته به کلسیم برخی میانجی های عصبی را کاهش می دهد.

پرگابالینیک داروی ضد تشنج جدید است که بعنوان داروی کمکی در تشنجات پارشیال و کنترل درد نوروپاتیک بکار می رود. پرگابالیناز داروهای مشابه نظیر گاباپنتین پتانسیل بیشتری دارد.

پرگابالینپس از مصرف خوراکی بخوبی از دستگاه گوارش جذب شده و فراهمی زیستی آن بیشتر از 90% می باشد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت خونی پرگابالین 1.5 ساعت و غلظت خونی ثابت طی 24 تا 48 ساعت بدست می آید.متابولیسم پرگابالین قابل چشم پوشی می باشد.
نیمه عمرحذفی پرگابالین 6.3 ساعت می باشد.عمدتا (90%) بصورت تغییرنیافته از طریق ادرار دفع می شود.

1-در حین درمان با پرگابالینهر گونه تغییر در رفتار ، ایجاد یا بدتر شدن افسردگی ، افکار خود کشی مورد بررسی قراربگیرد.
2-پرگابالین ممکن است باعث احتباس مایعات ، خیز و افزایش وزن بدن شود که در نتیجه موجب نارسایی قلبی می شود.
3-بدقت بیماران را از لحاظ پیشینه سوئ مصرف مواد و مشاهده علائم سندروم محرمیت از پرگابالینتحت ارزیابی قرار دهید.

ا- می توانید پرگابالینرا همراه غذا ویا بدون صرف غذا میل کنید.
2-قطع تدریجی مصرف پرگابالین، حداقل در مدت یک هفته ) لازم است .
3- بدلیل احتمال بروز گیجی ، خواب آلودگی ، از کار با ماشین آلات و رانندگی بپرهیزید.

–برای تشنجات پارشیال : بزرگسالان: در شروع 75 میلیگرم خوراکی ، دو بار در روز یا 50 75 میلیگرم خوراکی ، سه بار در روز سپس 150 تا 600 میلیگرم خوراکی ، در دوز های منقسم 2 یا 3 بار در روز.( حداکثر دوز مجاز 600 mg/day)
— کنترل درد نوروپاتیک: بزرگسالان: در شروع 75 میلیگرم خوراکی ، دو بار در روز یا 50 75 میلیگرم خوراکی ، سه بار در روز سپس 150 میلیگرم دو بار در روز یا 100 میلیگرم سه بار در روز، در عرض یک هفته ،زبعد از 2 تا 4 هفته ، اگر مقدار کافی نبود ، می تواند به 300 میلیگرم دو بار در روز یا 200 میلیگرم ، سه بار در روز ، افزایش یابد.

اپی روبیسین یک داروی ضد سرطان می باشد که با رشد و گسترش سلولهای سرطانی در بدن مداخله می کند.اپی

دزیپیرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. دزیپیرامین در درمان علائم افسردگی بکار می رود.

کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. کلومیپرامین در درمان اختلالات وسواسی اجباری بکار می رود.

دارالشفاء امام
خیریه محک


راهنما

سامانه پشتیبان

سازمان غذا ودارو

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان غذا و دارو است. 1394

چیزی یافت نشد.متاسفیم، نوشته ای که به دنبال آن هستید موجود نیست. شاید با جستجو بتوانید به نتیجه دلخواه برسید.

برای کسب نتیجه بهتر در جستجو، این موارد را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

آنچه که باید درباره داروي خوراكي ” پرگابالین ”  بدانید!

پرگابالین در کنار سایر داروها، جهت کنترل تشنج پارشيال در درمان صرع مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو، صرع را درمان نمیکند و تنها در زمان مصرف، جهت کنترل تشنج کاربرد دارد.
از پرگابالین همچنین جهت نورالژی پس از هرپس (دردی که پس از زونا رخ میدهد) و درد ناشی از دیابت و آسیب های نخاعی استفاده میشود. این دارو جهت درمان نوعی بیماری بنام فیبرومیالژیا (درد و سفتی عضلات) نیز کاربرد دارد.
عملکرد پرگابالین در دستگاه عصبی مرکزی (CND)، کنترل تشنج و درد است. این دارو، یک داروی ضد تشنج و یک عامل درد نوروپاتیک محسوب میگردد.
اين دارو تنها با نسخه پزشك در دسترس قرا ميگيرد.
اين محصول در اشكال دارويي زير موجود ميباشد:
–    کپسول
–    محلول


 

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
مصرف اين دارو در كودكان بررسي نشده است و اطلاعات خاصي مبني بر ايمني و اثربخشي آن در كودكان در دسترس نميباشد. 

سالمندان
بر اساس مطالعات انجام شده، هيچ مشكل خاصي در خصوص مصرف اين دارو در سالمندان نشان داده نشده است. اما از آنجاييكه سالمندان بيشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض ناخواسته (مانند سرگیجه، تاری دید، گیجی و حواس پرتی) و ناراحتي هاي كليوي وابسته به سن قرار دارند، اين دارو در اين افراد بايد با احتياط و طبق نظارت پزشك مصرف شود.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سو نشان داده شده است. هيچ مطالعات كافي در اين زمينه صورت نگرفته است.

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
•     Orlistat

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
–    آنژیوادم یا سابقه آن
–    نارسایی احتقانی قلب
–    تغییرات رفتاری یا سابقه آن
–    اختلالات خونریزی
–    افسردگی یا سابقه آن 
–    ادم (احتباس مایعات)
–    مشکلات ریتم قلب
–    بیماری کلیوی

اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. هيچگاه بيش از مدت و ميزان تعيين شده، اين دارو را مصرف نكنيد.
اين دارو به همراه يك دستورالعمل به بيمار ارائه ميگردد. مطالعه دقیق اين دستورالعمل بسيار حائز اهميت است. در صورت بروز ابهام با پزشكتان مشورت نماييد.
اين دارو را ميتوان همراه با غذا نيز ميل نمود.
مایع خوراکی این دارو را با استفاده از پیمانه اندازه گیری، سرنگ دهانی یا کاپ پزشکی اندازه گیری نمایید. ممکن است قاشق های چایخوری موجود در منازل، مقدار معین دارو را در بر نگیرند.

ميزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

در اشکال خوراكي (کپسول و محلول)برای درد عصب دیابتی:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 50 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 300 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای صرع:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز یا  50 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای فیبرومیالژیا:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 450 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای نورالژی پس از هرپس:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز یا  50 تا 100 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای درد عصبی ناشی از آسیب نخاعی:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، به محض يادآوري آنرا استعمال نماييد. چنانچه زمان وعده بعدي دارو فرا رسيده است، وعده فراموش شده را كنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نماييد. هيچگاهدارو را در يك وعده، دو برابر دوز، مصرف ننماييد.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.

شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند.
حین مصرف این دارو، در صورت بروز تورم صورت، چشم، لب، لثه یا زبان یا مشکلات بلع و تنفسی فورا مصرف دارو را قطع با پزشکتان تماس حاصل نمایید. چنانچه کهیر، خارش، قرمزی و تاول پوستی رویت کردید نیز به پزشک اطلاع دهید. امکان دارد این علائم مربوط به یک واکنش آلرژیک شدید یا وضعیتی بنام آنژیوادم باشد.
این دارو تاثیر الکل و داروهای ضد افسردگی CNS را مضائف میکند. برخی از نمونه های داروهای ضد افسردگی شامل آنتی هیستامینف دارو برای تب یونجه، داروی آلرژی و سرماخوردگی، آرام بخش ها، داروهای خواب آور، داروهای مسکن یا مخدر، داروهای ضد تشنج میباشند. پیش از مصرف مصرف هریک از این داروها، پزشک خود را نسبت به مصرف پرگابالین مطلع سازید.
مصرف اين دارو در برخي افراد منجربه آشفتگي، تحريك پذيري يا بروز رفتارهاي غيرعادي ميگردد. همچنين ممكن است گرايش خودكشي در اينگونه افراد افزايش يابد.
اين دارو سبب بروز خواب آلودگي، دوبینی، تاری دید، مشكل در فكر كردن و مشكل در حركات يا كنترل آن شود. حين مصرف اين دارو از انجام اموري چون رانندگي، استفاده از ماشين آلات و موارد خطرناك بپرهيزيد.
این دارو ممکن است سبب تجمع مایعات اضافی در بدن و اضافه وزن شود.  این امر سبب بروز مشکلاتی برای افراد دارای نارسایی قلبی میگردد. چنانچه این عارضه آزارتان میدهد، با پزشکتان مشورت نمایید.
هيچگاه بدون مشورت با پزشك اين دارو را مصرف ننماييد. اين امر منجربه افزايش احتمال عوارض جانبي مانند اضطراب، سردرگمي، سردرد، تحريك پذيري، بيحسي يا احساس سوزش، بيقراري، مشكلات خواب، کابوس يا خواب آلودگي و ضعف را افزايش ميدهد.
در صورت بروز درد، حساسیت به لمس و ضعف غضلانی، بخصوص همراه با تب، به پزشک مراجعه کنید. اینها علائم یک مشکل جدی بنام میوپاتی عضلانی هستند.
از مصرف همزمان اين دارو با داروهاي ديگر (داروهاي بدون نسخه، داروهاي تجويز شده، داروهاي گياهي، مكمل ها يا ويتامين ها) بپرهيزيد، مگر اينكه قبلا در اين مورد با پزشك مشورت شده باشد.
 

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد کمتر شايع
–    تنگی نفس
–    تنگی قفسه سینه

موارد نادر
–    تاول، پوسته شدن یا شل شدن پوست
–    لرز
–    سرفه
–    اسهال
–    مشکل در بلع
–    سرگیجه
–    ضربان سریع قلب
–    کهیر
–    خارش
–    درد مفاصل و عضلات
–    پف یا تورم پلک، اطراف چشم، صورت، لب یا زبان
–    ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
–    قرمزی و تحریک چشم
–    بثورات پوستی
–    گلودرد
–    زخم یا لکه های سفید داخل دهان یا روی لب
–    خستگی و ضعف غیر معمول

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد بيشتر شايع
–    آسیب های تصادفی
–    باد کردن یا تورم صورت، دست و پا
–    تاری دید
–    سوزش، خارش، بیحسی یا درد دست و پا
–    تغییر در راه رفتن و برقراری تعادل
–    حواس پرتی
–    گیجی
–    هذیان
–    زوال عقل
–    مشکل اجابت مزاج
–    مشکل حین صحبت کردن
–    دو بینی
–    خشکی دهان
–    تب
–    سردرد
–    گرفتگی صدا
–    افزایش اشتها
–    عدم هماهنگی
–    از دست دادن حافظه
–    درد پهلو یا کمر
–    ادرار سخت و دردناک
–    مشکلات حافظه
–    افزایش سریع وزن
–    احساس سوزن سوزن شدن
–    راه رفتن ناپایدار
–    خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
–    درد تیر کشنده
–    سوزن سوزن شدن دست و پا
–    لرزش و سایر مشکلات در کنترل و هماهنگی عضلات
–    افزایش یا کاهش وزن غیر معمول

موارد کمتر شايع
–    اضطراب
–    نفخ یا احساس پری
–    سوزش، خارش، بیحسی یا سوزن سوزن شدن
–    درد قفسه سینه
–    عرق سرد
–    کما
–    پوست سرد و رتگ پریده
–    سرفه خلط آور
–    کاهش یا تغییر بینایی
–    افسردگی
–    خروج بیش از حد گاز از معده یا روده
–    اختلال چشم
–    احساس ناراحتی و کسالت
–    افزایش گرسنگی
–    درد مفاصل
–    از دست دادن اشتها
–    از دست دادن کنترل مثانه
–    از دست دادن قدرت و انرژی
–    درد عضلانی
–    کشش یا حرکات تند و سریع عضلات
–    ضعف عضلانی
–    حالت تهوع
–    خشم
–    دیدن کابوس 
–    تنفس صدا دار
–    حرکات ریتمیک عضلات
–    آبریزش بینی
–    تشنج
–    لرز
–    لکنت زبان
–    تعریق
–    مشکل خواب
–    حرکات کنترل نشده چشم
–    استفراغ

در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.

لیز موهای زائد یک از روش‌هایی  است که خانمها و آقایان برای رفع موهای زائد  خود انتخاب میکنند و نتایج قابل قبولی هم از آن میگیرند ولی این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که لیزر موهای زائد میتواند با خطراتی همراه باشد و به همین دلیل باید پیش  از مراجعه ،اطلاعات کافی در زمنیه انواع لیزر ها ،عوارض جانبی ممکن  و موارد مشابه  جمع‌آوری کنید و آماده شوید .

پس از انکه شما برای درمان سرطان سینه مورد جراحی قرار میگیرد،باید به میزان بیشتری از خود مراقبت کنید .یک رژیم غذایی سالم و انجام تمارین ورزشی به شما کمک میکنند تا سلامتی خود را بازیابید .

در این مقاله به روش های درمانی سرطان تیروئید می پردازیم. 

قرص پيشگيري از بارداري اورژانسي (ECP) يكي از اشكال دارويي است كه زنان ميتوانند پس از مقاربت بدون جلوگيري، از آن استفاده نمايند. در ادامه به نحوه مصرف صحيح اين قرص ميپردازيم.

نارسایی قلبی بدین معنی نیست که قلب کار نمیکند بلکه ،بدین معناست که قلب عملکرد مناسبی برای پاسخ گویی به نیاز های بدن  را ندارد

هورمون پروژسترون یکی از هورمون های جنسی زنانه برای باروری و حفظ تخمک است. 

اسکن های مغزی نشان میدهند که عدم مصرف صبحانه باعث می‌شود تا مغز این افراد به نسبت کسانی که به وعده صبحانه اهمیت میدهند ، گرایش بیشتری به مواد غذایی ناسالم داشته باشد .

یکی از کورتیکواستروئیدهای ساخته شده در لابراتوارهای پزشکی جهت مبارزه با بیماری و آسیب داروی پردنیزون است.

کم کاری تیروئید موجب کند شدن سوخت و سازبدن درنتیجه ضعیف عمل کردن تیروئید است که اغلب با کاهش میل جنسی و اختلال درنعوظ همراه می باشد. 

مثبت اندیشی ضامن سلامتی و توانایی شما دربرخورد با استرسهای روزانه است.

در این ویدئو برخی غذاها و خوراکی ها معرفی می شوند که به تقویت حافظه و بهبود تمرکز کمک می کنند.

در این ویدئو به مشکل حساسیت به شیر می پردازیم و علت بروز این عارضه را توضیح می دهیم.

بیماری کرون یک مشکل در روده ها و سیستم گوارشی است. در این ویدئو بیماری و علائم آن به طور مختصر بیان می شوند.

باکتری ها خیلی بدنام شده اند، اما در حقیقت تنها 1 درصد آنها خطرناک هستند و بقیه باکتری ها مفید و ضروری محسوب می شوند. به عنوان مثال باکتری هایی که در ساخت نان و پنیر نقش دارند، بسیار مفیدند.

شامل صدها تست معتبر و تایید شده برای سنجش سلامت جسم و روان و سنجش احتمال ابتلا به بیماری‌ها

در صورت تمایل می توایند نام و ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ های ارسال شده توسط متخصصین ما برای شما، اطلاع رسانی شود.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌گاه برای گروه سبز و سالم محفوظ می باشد.

© All Rights Reserved
9

شاید به مطالب زیر علاقه داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *