دارو پرگابالین

پزشکی :

پرگابالینیک داروی ضدصرع و ضدتشنج می باشد. پرگابالیناز طریق کاهش ایمپالسهای مغز که منجر به تشنج می شوند، عمل میکند.
پرگابالینبعنوان داروی کمکی در تشنجات پارشیال و اختلالات ژنرالیزه اضطرابی بکار می رود.
پرگابالیندر کنترل درد نوروپاتیک از جمله درد نوروپاتیک دیابتی و درد عصبی متعاقب عفونت هرپسی و آسیب طناب نخاعی استفاده می شود.

مکانیسم دقیق اثر ضد درد و ضد تشنج پرگابالینشناخته شده نیست.اثرات ممکن است وابسته به تمایل بالای پرگابالین برای اتصال به قسمت آلفا – 2 – دلتا ( یک زیر واحد فرعی کانالهای کلسیمی وابسته به ولتاژ )در بافت دستگاه عصبی مرکزی باشد. پرگابالینبا اثر بر کانالهای کلسیمی ، آزادسازی وابته به کلسیم برخی میانجی های عصبی را کاهش می دهد.

پرگابالینیک داروی ضد تشنج جدید است که بعنوان داروی کمکی در تشنجات پارشیال و کنترل درد نوروپاتیک بکار می رود. پرگابالیناز داروهای مشابه نظیر گاباپنتین پتانسیل بیشتری دارد.

پرگابالینپس از مصرف خوراکی بخوبی از دستگاه گوارش جذب شده و فراهمی زیستی آن بیشتر از 90% می باشد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت خونی پرگابالین 1.5 ساعت و غلظت خونی ثابت طی 24 تا 48 ساعت بدست می آید.متابولیسم پرگابالین قابل چشم پوشی می باشد.
نیمه عمرحذفی پرگابالین 6.3 ساعت می باشد.عمدتا (90%) بصورت تغییرنیافته از طریق ادرار دفع می شود.

1-در حین درمان با پرگابالینهر گونه تغییر در رفتار ، ایجاد یا بدتر شدن افسردگی ، افکار خود کشی مورد بررسی قراربگیرد.
2-پرگابالین ممکن است باعث احتباس مایعات ، خیز و افزایش وزن بدن شود که در نتیجه موجب نارسایی قلبی می شود.
3-بدقت بیماران را از لحاظ پیشینه سوئ مصرف مواد و مشاهده علائم سندروم محرمیت از پرگابالینتحت ارزیابی قرار دهید.

ا- می توانید پرگابالینرا همراه غذا ویا بدون صرف غذا میل کنید.
2-قطع تدریجی مصرف پرگابالین، حداقل در مدت یک هفته ) لازم است .
3- بدلیل احتمال بروز گیجی ، خواب آلودگی ، از کار با ماشین آلات و رانندگی بپرهیزید.

–برای تشنجات پارشیال : بزرگسالان: در شروع 75 میلیگرم خوراکی ، دو بار در روز یا 50 75 میلیگرم خوراکی ، سه بار در روز سپس 150 تا 600 میلیگرم خوراکی ، در دوز های منقسم 2 یا 3 بار در روز.( حداکثر دوز مجاز 600 mg/day)
— کنترل درد نوروپاتیک: بزرگسالان: در شروع 75 میلیگرم خوراکی ، دو بار در روز یا 50 75 میلیگرم خوراکی ، سه بار در روز سپس 150 میلیگرم دو بار در روز یا 100 میلیگرم سه بار در روز، در عرض یک هفته ،زبعد از 2 تا 4 هفته ، اگر مقدار کافی نبود ، می تواند به 300 میلیگرم دو بار در روز یا 200 میلیگرم ، سه بار در روز ، افزایش یابد.

اپی روبیسین یک داروی ضد سرطان می باشد که با رشد و گسترش سلولهای سرطانی در بدن مداخله می کند.اپی

دزیپیرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. دزیپیرامین در درمان علائم افسردگی بکار می رود.

کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. کلومیپرامین در درمان اختلالات وسواسی اجباری بکار می رود.

دارالشفاء امام
خیریه محک

  ثبت نام پزشکان تبلیغات نقشه سایت تماس با ما

 

قرص پرگابالین 50 برای چیست عوارض جانبی پرگابالین پرگابالین 75 چیست پرگابالین موارد مصرف کپسول گاباپرل قرص لیریکا  عوارض در بارداری عوارض در شیردهی موارد استفاده قرص پرگابالین عوارض مصرف قرص پرگابالین پرگابالین موارد مصرف پرگابالین در ام اس مصرف پرگابالین در دوران شیردهی نوزاد و جنین

pregabalin side effects dosage dose use

قرص پرگابالین دارویی است که برای درمان دردهایی که ناشی از تخریب عصبی بوجود آمده اند مورد استفاده قرار می گیرد. دردهایی که به دنبال نوروپاتی دیابتی و همچنین درد ایجاد شده به دنبال زونا برخی از این دردها می باشند. قرص پرگابالین همچنین برای درمان درد ناشی از آسیب نخاعی و فیبرومیاژی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. عوارض برای چه بیماری است قرص پرگابایوکس 

 

نوروپاتی دیابتی

زونا

فیبرومیالژی

آسیب نخاعی

برخی از انواع تشنج

 

قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید. 

شما بایستی این دارو را همراه آب به همان صورتی که پزشکتان تجویز نموده است مصرف نمایید. این دارو معمولا برای دو تا سه بار در روز تجویز می گردد و شما می توانید آن را همراه غذا و یا با معده خالی مصرف نمایید. دوز تجویز شده این دارو به عواملی نظیر عملکرد کلوی شما، شدت اختلال و میزان پاسخ دهی به درمان شما وابسته است. دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها اندازه گیری می شود.

شما بایستی این دارو را به طور منظم و به موقع مصرف نمایید تا بهترین نتیجه درمانی را به دنبال مصرف آن تجربه نمایید. برای فراموش کردن زمان مصرف داروی خود بهتر است زمان خاصی را در روز برای مصرف آن در نظر بگیرید. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.

در صورتی که شما این دارو را برای تشنج خود استفاده می کنید از قطع ناگهانی آن بدون مشورت به پزشک خود بپرهیزید. شما بایستی این دارو را کاملا مطابق با نسخه خود مصرف نمایید. قطع ناگهانی این دارو می تواند موجب تشدید حملات تشنجی در شما گردد. بنابراین قطع این دارو بایستی به تدریج و تحت نظارت پزشک شما صورت گیرد.

 

قرص پرگابالین نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایعترین علایم و عوارض این دارو عبارتند از:

توجه داشته باشید که این علایم هر کسی را دچار نمی کند بلکه این علایم نادرند و خوشبختانه خود به خود نیز برطرف می شوند. با این وجود در صورتی که این علایم در شما تداوم یافته است یا برای شما بسیار آزاردهنده می باشد بایستی موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. توجه داشته باشید که پزشک شما این دارو را با قضاوت بر اینکه شما از مصرف آن سود بیشتری می بردید آن را برای شما تجویز نموده است. با این حال اگر تصور می کنید که شما به این دارو واکنش مناسبی نمی دهید بایستی پزشک خود را از موضوع مطلع سازید.

در صورتی که شما علایمی نظیر تاری دید، کاهش بینایی، کبودی غیر طبیعی در بدن و علایم خونریزی، درد عضلانی، گرفتگی عضلانی، غش کردن، ضعف شدید و کاهش حجم ادرار شدید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و از راهنمایی های وی بهره مند گردید.

 تعداد معدودی از افرادی که از داروهای ضد تشنج استفاده می کنند ممکن است مشکلاتی از قبیل مشکلات خلقی(نظیر افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی و افکار خودکشی) را تجربه نمایند. این افراد بایستی بلافاصله پس از رویت اولین علایم این عوارض با پزشک خود تماس گرفته و موضوع را با وی در میان بگذارند.

گرچه حساسیت دارویی شدید به قرص پرگابالین عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایعتریان علایم حساسیت دارویی عبارت است از:

 

تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند اثربخشی قرص پرگابالین را افزایش یا کاهش دهد.

تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که عملکرد این دارو را کاهش می دهد. بنابراین این موضوع می تواند موجب کاهش اثر آن و همچنین طولانی شدن درمان و یا غیر مؤثر گردیدن آن شود. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین صورت که اگر داروی دیگری میزان تأثیر قرص پرگابالین را افزایش دهد می تواند شما را مستعد عوارض آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا احتمال عوارض آن را بکاهد.

بنابراین به تمامی بیماران توصیه می شود قبل از مصرف داروی خود تمامی داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آنها اتخاذ نماید.

در صورتی که شما از داروهایی استفاده می کنید که موجب خواب آلودگی شما می گردد حتما آن ها را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این داروها عبارتند از:

 

همانطور که بیان شد خوشبختانه حساسیت دارویی شدید به قرص پرگابالین نادر است اما در صورتی که شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه دارید بایستی قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید. 

در صورتی که شما سابقه بیماری هایی از قبیل مشکلات کبدی، مشکلات قلبی و مشکلات روانپزشکی و بیماری های خلقی و یا سابقه سوء مصرف مواد، دارو و الکل دارید بایستی پزشک خود را از آن ها مطلع سازید.

در صورتی که این دارو موجب خواب آلودگی شما می گردد از رانندگی پرهیز نمایید و از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. همچنین به شما توصیه می شود مصرف الکل خود را تا حد امکان کاهش دهید.

کودکان و سالمندان بیش از سار گروه های سنی به این دارو حساس می باشند. بنابراین این دارو در این گروه های سنی بایستی با احتیاط مصرف شود.

 

مصرف قرص پرگابالین در دوران بارداری تنها زمانی مجاز است که مصرف آن اجتناب ناپذیر است.  بنابراین در صورتی که شما حین استفاده از این دارو باردار شده اید یا قصد بارداری دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با وی درباره مصرف این دارو مشورت نمایید.

 همچنین این دارو پس از مصرف می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل گردد. بنابراین شما بایستی در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.

قرص پرگابالین 50 برای چیست عوارض جانبی پرگابالین پرگابالین 75 چیست پرگابالین موارد مصرف کپسول گاباپرل قرص لیریکا  عوارض در بارداری عوارض در شیردهی موارد استفاده قرص پرگابالین عوارض مصرف قرص پرگابالین پرگابالین موارد مصرف پرگابالین در ام اس مصرف پرگابالین در دوران شیردهی نوزاد و جنین

pregabalin side effects dosage dose use

 

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

Special positions are: sticky_left, sticky_right, notice, tool_bottom. You can use them for any module type. For using this, please go to Module Manager and config your module to your desired position.

You can disable by:

The solution is using Module Class Suffix. You can customize button, module content follow Module Class Suffix

E.g. Module Class Suffix: @bullhorn then:- Class of button is ‘fa-bullhorn’. If without @… the default is ‘fa-pushpin’

آنچه که باید درباره داروي خوراكي ” پرگابالین ”  بدانید!

پرگابالین در کنار سایر داروها، جهت کنترل تشنج پارشيال در درمان صرع مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو، صرع را درمان نمیکند و تنها در زمان مصرف، جهت کنترل تشنج کاربرد دارد.
از پرگابالین همچنین جهت نورالژی پس از هرپس (دردی که پس از زونا رخ میدهد) و درد ناشی از دیابت و آسیب های نخاعی استفاده میشود. این دارو جهت درمان نوعی بیماری بنام فیبرومیالژیا (درد و سفتی عضلات) نیز کاربرد دارد.
عملکرد پرگابالین در دستگاه عصبی مرکزی (CND)، کنترل تشنج و درد است. این دارو، یک داروی ضد تشنج و یک عامل درد نوروپاتیک محسوب میگردد.
اين دارو تنها با نسخه پزشك در دسترس قرا ميگيرد.
اين محصول در اشكال دارويي زير موجود ميباشد:
–    کپسول
–    محلول


 

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
مصرف اين دارو در كودكان بررسي نشده است و اطلاعات خاصي مبني بر ايمني و اثربخشي آن در كودكان در دسترس نميباشد. 

سالمندان
بر اساس مطالعات انجام شده، هيچ مشكل خاصي در خصوص مصرف اين دارو در سالمندان نشان داده نشده است. اما از آنجاييكه سالمندان بيشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض ناخواسته (مانند سرگیجه، تاری دید، گیجی و حواس پرتی) و ناراحتي هاي كليوي وابسته به سن قرار دارند، اين دارو در اين افراد بايد با احتياط و طبق نظارت پزشك مصرف شود.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سو نشان داده شده است. هيچ مطالعات كافي در اين زمينه صورت نگرفته است.

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
•     Orlistat

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
–    آنژیوادم یا سابقه آن
–    نارسایی احتقانی قلب
–    تغییرات رفتاری یا سابقه آن
–    اختلالات خونریزی
–    افسردگی یا سابقه آن 
–    ادم (احتباس مایعات)
–    مشکلات ریتم قلب
–    بیماری کلیوی

اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. هيچگاه بيش از مدت و ميزان تعيين شده، اين دارو را مصرف نكنيد.
اين دارو به همراه يك دستورالعمل به بيمار ارائه ميگردد. مطالعه دقیق اين دستورالعمل بسيار حائز اهميت است. در صورت بروز ابهام با پزشكتان مشورت نماييد.
اين دارو را ميتوان همراه با غذا نيز ميل نمود.
مایع خوراکی این دارو را با استفاده از پیمانه اندازه گیری، سرنگ دهانی یا کاپ پزشکی اندازه گیری نمایید. ممکن است قاشق های چایخوری موجود در منازل، مقدار معین دارو را در بر نگیرند.

ميزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

در اشکال خوراكي (کپسول و محلول)برای درد عصب دیابتی:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 50 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 300 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای صرع:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز یا  50 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای فیبرومیالژیا:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 450 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای نورالژی پس از هرپس:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز یا  50 تا 100 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای درد عصبی ناشی از آسیب نخاعی:
–    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
–    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، به محض يادآوري آنرا استعمال نماييد. چنانچه زمان وعده بعدي دارو فرا رسيده است، وعده فراموش شده را كنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نماييد. هيچگاهدارو را در يك وعده، دو برابر دوز، مصرف ننماييد.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.

شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند.
حین مصرف این دارو، در صورت بروز تورم صورت، چشم، لب، لثه یا زبان یا مشکلات بلع و تنفسی فورا مصرف دارو را قطع با پزشکتان تماس حاصل نمایید. چنانچه کهیر، خارش، قرمزی و تاول پوستی رویت کردید نیز به پزشک اطلاع دهید. امکان دارد این علائم مربوط به یک واکنش آلرژیک شدید یا وضعیتی بنام آنژیوادم باشد.
این دارو تاثیر الکل و داروهای ضد افسردگی CNS را مضائف میکند. برخی از نمونه های داروهای ضد افسردگی شامل آنتی هیستامینف دارو برای تب یونجه، داروی آلرژی و سرماخوردگی، آرام بخش ها، داروهای خواب آور، داروهای مسکن یا مخدر، داروهای ضد تشنج میباشند. پیش از مصرف مصرف هریک از این داروها، پزشک خود را نسبت به مصرف پرگابالین مطلع سازید.
مصرف اين دارو در برخي افراد منجربه آشفتگي، تحريك پذيري يا بروز رفتارهاي غيرعادي ميگردد. همچنين ممكن است گرايش خودكشي در اينگونه افراد افزايش يابد.
اين دارو سبب بروز خواب آلودگي، دوبینی، تاری دید، مشكل در فكر كردن و مشكل در حركات يا كنترل آن شود. حين مصرف اين دارو از انجام اموري چون رانندگي، استفاده از ماشين آلات و موارد خطرناك بپرهيزيد.
این دارو ممکن است سبب تجمع مایعات اضافی در بدن و اضافه وزن شود.  این امر سبب بروز مشکلاتی برای افراد دارای نارسایی قلبی میگردد. چنانچه این عارضه آزارتان میدهد، با پزشکتان مشورت نمایید.
هيچگاه بدون مشورت با پزشك اين دارو را مصرف ننماييد. اين امر منجربه افزايش احتمال عوارض جانبي مانند اضطراب، سردرگمي، سردرد، تحريك پذيري، بيحسي يا احساس سوزش، بيقراري، مشكلات خواب، کابوس يا خواب آلودگي و ضعف را افزايش ميدهد.
در صورت بروز درد، حساسیت به لمس و ضعف غضلانی، بخصوص همراه با تب، به پزشک مراجعه کنید. اینها علائم یک مشکل جدی بنام میوپاتی عضلانی هستند.
از مصرف همزمان اين دارو با داروهاي ديگر (داروهاي بدون نسخه، داروهاي تجويز شده، داروهاي گياهي، مكمل ها يا ويتامين ها) بپرهيزيد، مگر اينكه قبلا در اين مورد با پزشك مشورت شده باشد.
 

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد کمتر شايع
–    تنگی نفس
–    تنگی قفسه سینه

موارد نادر
–    تاول، پوسته شدن یا شل شدن پوست
–    لرز
–    سرفه
–    اسهال
–    مشکل در بلع
–    سرگیجه
–    ضربان سریع قلب
–    کهیر
–    خارش
–    درد مفاصل و عضلات
–    پف یا تورم پلک، اطراف چشم، صورت، لب یا زبان
–    ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
–    قرمزی و تحریک چشم
–    بثورات پوستی
–    گلودرد
–    زخم یا لکه های سفید داخل دهان یا روی لب
–    خستگی و ضعف غیر معمول

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد بيشتر شايع
–    آسیب های تصادفی
–    باد کردن یا تورم صورت، دست و پا
–    تاری دید
–    سوزش، خارش، بیحسی یا درد دست و پا
–    تغییر در راه رفتن و برقراری تعادل
–    حواس پرتی
–    گیجی
–    هذیان
–    زوال عقل
–    مشکل اجابت مزاج
–    مشکل حین صحبت کردن
–    دو بینی
–    خشکی دهان
–    تب
–    سردرد
–    گرفتگی صدا
–    افزایش اشتها
–    عدم هماهنگی
–    از دست دادن حافظه
–    درد پهلو یا کمر
–    ادرار سخت و دردناک
–    مشکلات حافظه
–    افزایش سریع وزن
–    احساس سوزن سوزن شدن
–    راه رفتن ناپایدار
–    خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
–    درد تیر کشنده
–    سوزن سوزن شدن دست و پا
–    لرزش و سایر مشکلات در کنترل و هماهنگی عضلات
–    افزایش یا کاهش وزن غیر معمول

موارد کمتر شايع
–    اضطراب
–    نفخ یا احساس پری
–    سوزش، خارش، بیحسی یا سوزن سوزن شدن
–    درد قفسه سینه
–    عرق سرد
–    کما
–    پوست سرد و رتگ پریده
–    سرفه خلط آور
–    کاهش یا تغییر بینایی
–    افسردگی
–    خروج بیش از حد گاز از معده یا روده
–    اختلال چشم
–    احساس ناراحتی و کسالت
–    افزایش گرسنگی
–    درد مفاصل
–    از دست دادن اشتها
–    از دست دادن کنترل مثانه
–    از دست دادن قدرت و انرژی
–    درد عضلانی
–    کشش یا حرکات تند و سریع عضلات
–    ضعف عضلانی
–    حالت تهوع
–    خشم
–    دیدن کابوس 
–    تنفس صدا دار
–    حرکات ریتمیک عضلات
–    آبریزش بینی
–    تشنج
–    لرز
–    لکنت زبان
–    تعریق
–    مشکل خواب
–    حرکات کنترل نشده چشم
–    استفراغ

در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.

اگر تمايل داريد پسردار شويد و از ديدن پسر بچه هاي كوچك ذوق زده ميشويد، روش هاي ادائه شده در اين مقاله را از دست ندهيد.

مشکلات تنفسی نباید نادیده گرفته شود ، گاهی اوقات ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی باشد .

در این مقاله می خواهیم شما را با برخی علائم مهم مشکلات تنفسی که بهنگام رخ دادن نیاز به پیگیری است ، آشنا کنیم .


 

اگرسوختگی به بافت رسیده وتاول زده و یا اگراندازه قسمت سوخته شده بیش ازیک درصد بدن یا تقریباً اندازه یک دست است باید فوری به مرکزاورژانس سوختگی مراجعه کنید.

معمولا سرطان داكتال غير تهاجمي، حين ماموگرافي جهت غربالگري سرطان سينه مشخص ميگردد. به دليل افزايش غربالگري از طريق ماموگرافي، ميزان تشخيص سرطان داكتال غير تهاجمي در سال هاي اخير بطور چشمگيري افزايش يافته است.

نکروفیلیا یا مرده خواهی که تاناتوفیلیا نیز نامیده می شود، نوعی جاذبه جنسی یا عمل جنسی با اجساد می باشد. این اختلال توسط انجمن روانپزشکی امریکا نوعی انحراف جنسی محسوب می شود. این بیماری اولین بار در سال 1850 توسط یک روانشناس بلژیکی مطرح شد. 

نوروم آکوستیک تومور غیر بدخیم عصب هشتم مغزی است. همچنین به عنوان عصب دهلیزی حلزونی شناخته می شود  که گوش داخلی را به مغز متصل می کند و دارای دو بخش مختلف است . یک بخش  در انتقال صدا درگیر می شود و دیگری کمک می کند تا اطلاعات را از گوش داخلی به مغز ارسال کند.

بیماری گریوز یکی از شایع ترین علل پرکاری تیروئید است. این بیماری باعث تولید بش از حد هورمون های تیروئید می شود.

مروری بر بررسی های انجام شده که به سال 1981 برمی گردد، نشان می دهد که ورزش منظم به بهبود خلق و خو و حالات روحی در افراد مبتلا به افسردگی خفیف یا متوسط کمک می کند.

عدم کنترل دفع مدفوع را بی اختیاری روده می نامند . این عارضه در افراد سالمند شایع تر است .
نشت روده تصادفی معمولا یک مشکل جدی پزشکی محسوب نمی شود اما می تواند به طور جدی در زندگی روزانه افراد تداخل ایجاد کند . 

مصرف الکل,کافئین و موارد دیگر در دوران شیردهی توصیه نمیشود 

در این ویدئو برخی غذاها و خوراکی ها معرفی می شوند که به تقویت حافظه و بهبود تمرکز کمک می کنند.

در این ویدئو به مشکل حساسیت به شیر می پردازیم و علت بروز این عارضه را توضیح می دهیم.

بیماری کرون یک مشکل در روده ها و سیستم گوارشی است. در این ویدئو بیماری و علائم آن به طور مختصر بیان می شوند.

باکتری ها خیلی بدنام شده اند، اما در حقیقت تنها 1 درصد آنها خطرناک هستند و بقیه باکتری ها مفید و ضروری محسوب می شوند. به عنوان مثال باکتری هایی که در ساخت نان و پنیر نقش دارند، بسیار مفیدند.

شامل صدها تست معتبر و تایید شده برای سنجش سلامت جسم و روان و سنجش احتمال ابتلا به بیماری‌ها

در صورت تمایل می توایند نام و ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ های ارسال شده توسط متخصصین ما برای شما، اطلاع رسانی شود.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌گاه برای گروه سبز و سالم محفوظ می باشد.

© All Rights Reserved


راهنما

سامانه پشتیبان

سازمان غذا ودارو

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان غذا و دارو است. 1394

9

شاید به مطالب زیر علاقه داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *